BİTKİ VE GIDALAR

Zeytin yaprağı çayı nasıl oluyor? Faydaları veya zararları var mı

Zeytin yaprağı çayı 

Zeytin yaprağı çayı: Zeytin yaprağından yapılan çayın insan vücuduna ne gibi faydaları var? Çay nasıl yapılır? İşte detaylar.

Akdeniz bölgesinde daha fazla yetişen bu bitkinin tüm yıl boyunca yaprakları bulunmaktadır. Ağaçtan elde edilen bu gıda ürünü zeytinin yanında ayrıca zeytinin yaprakları çeşitli alanlarda faydalı bir besin olduğundan aynı zamanda çay olarak kullanılmaktadır. Çoğu kişi yapraklarının çay olarak kullanılabileceğini bilmiyor ama, uzun zamandır bitkinin yapraklarını çay demleyerek tüketen kesim mevcuttur. Özellikle Prof. Dr. Karatay tarafından TV yayınında faydalarının belirtilmesi kullanıcıların tüketiminde daha fazla etkili olmuştur.

Normal bitkisel çaylar ile aynı şekilde hazırlanan çaylar için özel bir tarif yoktur. Kurutulmuş yapraklar ile hazırlanan çayın yapraklarını abartmadan kullanmak yeterli olacaktır.

Zeytin yaprağı çayı insan vücudu için çok faydalı
Zeytin yaprağı çayı insana ne gibi faydalar sağlıyor? Zararı var mı

Kısaca zeytin yaprağının faydaları

 • Kötü kolesterol seviyesine etki ederek düşmesini sağlar.
 • İçeriğinde antibakteriyel barındırır.
 • Antibiyotik etkisi sunar.
 • Bağışıklık sistemi şikayetlerinin giderilmesi açısından faydalıdır.
 • Soğuk algınlığı tedavisinde faydalıdır.
 • Seviye dengesi ile kan basıncını düşürür.
 • Kan şekerini düşürmektedir.

Zeytin yaprağı çayı

Bitkinin yapraklarından elde edilen bu çay, yapraklar kurutularak veya kurumuş yaprakları temin ederek yapılmaktadır ve rahatlıkla tüketilebilen etkileyici derecede faydalı bir doğal çay haline gelmektedir.

TARİFİ

Günlük olarak 2-3 bardak olarak tüketebileceğiniz bu çayı hazırlamak için 3 çay kaşığı ufanmış haldeki zeytin yapraklarını kaynamış suyun içerisine atarak 10 dakika civarı demlenmesi açısından bekletmeniz gerekmektedir.

Zeytin yaprağı çayı tüketmeye başladığınızda size sağlık açısından şu şekilde faydalar sağlayacaktır.

Zeytin yaprağı çayının faydaları

 • İnsan vücudunda oluşan yaraların temizliğinde çok etkilidir.
 • İçeriğindeki bileşenleri çok iyi antimikrobiyal olduğundan, bakteri, mikrop, virüs, mantar gibi etkenleri gidermek için faydalıdır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok faydalıdır, iyi bir antioksidandır.
 • Kalp-damar rahatsızlığı riskine karşı oldukça başarılı koruma sağlar.

Tadı, kokusu gibi nedenlerden dolayı çok fazla tüketemiyorsanız ılık içebilirsiniz. Ilık şekilde sabah akşam içmeniz vücudunuza oldukça fayda sağlayacaktır. Sabah kahvaltılarında normal çay yerine “zeytin yaprağı çayı” tercih etmek pek hoşunuza gitmeyebilir ve çayı tüketmeme isteğinize neden olabilir. Ara öğünlerde tercih edilebilir hızlıca tüketebilirsiniz.

Çay hakkında yine alternatif tıp olarak bildiğimiz doğal bitkilerden elde edilen faydalı içerikleri savunan doktorların tavsiyeleri arasındadır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir