BİTKİ VE GIDALAR

Zayıflama çayı nedir?

Zayıflama çayı nedir?

Zayıflama çayı adı ile adlandırılan bir bitki türü yoktur. Fakat bu konuda uzman olduğunu söyleyen kişiler ve gerçek anlamda uzman kişilerin elde ettiği genelde karışımlı soğuk ve sıcak içilebilen bir bir içecek türüdür.

Goji Berry ( Kurt Üzümü ), Biberiye, Funda Yaprağı, Açlık Otu, Papatya, Yeşil Çay, Kayısı, Kayısı parçacıkları gibi vb. bitkilerin karışımı ile elde edilir.

Zayıflama çaylarındaki asıl amaç nedir?

Bu ve benzeri çaylar size kilo verdirmek ve zayıflatmak amacı ile kullanılır, asıl amaçları metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktır. Günümüzde bu bitkisel çaylar ticari anlamda isim güzelliği ile zayıflama çayları olarak adlandırılıyor. İsim böyle olunca tabi kilo vermek isteyen kişilerin kolayca alması ve kullanımı sağlanıyor.

Fakat internet üzerinden bir araştırmaya girdiğinizde, zayıflama çayı zararlıdır diye ticaretini yapan kuruluşlarda bir madde göremezsiniz.

Genelde sabah ve akşam yemeklerden hemen sonra içmeniz imkanınız varsa 3 öğün olarak kullanmanız tavsiye edilir.

Peki sağlığa zararlı mı?

Evet, faydaları olduğu kadar zararları da oldukça fazladır. Örneğin, hamileler, çocuk emzirenler, mide, bağırsak, böbrek ameliyatı geçirmiş olanlar bu ürünleri kullanmamalı veya muhakkak doktoru ile görüşerek kullanmalıdır.

Zayıflama çayları zayıflatıyor mu?

Doğru kullanıldığında ve sağlığınıza zarar verecek bir durum yoksa zayıflamanız mümkündür. Unutulmaması gereken konu ise, zayıflama çayları tek başına içince kimseyi zayıflatmaz. Özellikle bu çaylar içerisinde kullanılan kayısı ve kayısı parçaları bireylerin ishal olmasına, metabolizmanın hızlanmasına neden olduğundan zayıflamaya olanak sağlar. Kullanımda ise dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri, çayların size verdiği su kaybına neden olan durumların sağlığa zarar vermemis için mutlaka günde 2- 2,5LT su tüketilmesi gerekmektedir. Bu miktarlarda su tüketilmezse, başağrısı, halsizlik, dudaklarda çatlamalar, ağız kurulukları meydana getirecek ve böbrekler için susuz çalışma dediğimiz özellikle kum ve taş oluşuma sebep olan durumları başınıza getirebilir.

Hemen korkmanıza gerek yok, zayıflama çayı içtiğinizde böbrek taşı olmayacak, susuzluk, herzaman taş ve kum için kendi ortamını hazırlatır. Bol su içilmesi zaten her derde deva olacaktır. Zaten bu ve benzeri ürünleri kullansanızda kullanmasanızda günlük tüketmeniz gerek sıvı miktarı bellidir.

Zayıflama çaylarının ve oluşan su kayıplarının ardından tüketilen su miktarı zayıflamanın altın kuralıdır. çaylarınızı tüketmeye başlamanızın ardından gece uyumadan önce atıştırılan ve yenilen yağlı ve tuzlu yiyeceklere son vermeniz gerekiyor.

2017 yılına girdiğimiz şu günlerde çoğu internet sitesi üzerinden satılan bu ürünlerin siteleri tarım bakanlığı tarafından kapatılmıştır. Kapatılma nedenleri ise; internet üzerinden sağlık ürünlerinin satışının yasak olması, faydaları ve zararları hakkında bilgiler verilmesi, ilaçların ve hapların doktor kontrolü olmadan yaş kontrolü yapılmadan bile dağıtımının yapılıyor olmasıdır.

Hamile ve çocuk emziren hanımlarda ise, bu “zayıflama çayı” süt yolu ile direkt olarak çocuğa geçeceğinden çocuk için için ishal, kabızlık gibi sorunlar ortaya çıkarabilir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir