SAĞLIK

Zatürre olduğunu nasıl anlarım? Belirtileri nasıl ortaya çıkar?

Zatürre başlangıcı belirtileri nelerdir?

Zatürre, akciğerdeki virüslerin ve bakterilerin iltihaplara neden olması ile başlayan hastalıktır. Bu hastalığın mikrobu aynı zamanda grip rahatsızlığına da neden olan “influenza” virüsüdür. Tabi sadece bu mikrobu düşünerek diğer virüslerinde hastalık nedeni olabileceği akıldan çıkmamalıdır.

Diğer virüsler; nezle, sinsityal, Sars isimli “akut solunum yolu sendromu virüsü”, herpes simpleks virüsü gibi 30’un üzerinde çeşit meydana getirdiği bakteri, parazit ve mantar ile zatürre hastalığını oluşturur.

Zatürre başlangıcında oluşan grip, nezle gibi hastalıklar bu virüslerin sayesinde başlayarak zatürre başlangıcını meydana getirir.

Zatürre çok sık rastlanan bir hastalık mı?

Dünya sağlık örgütü tarafından alınan verilere göre her 100 kişiden 2 tanesi zatüre hastasıdır. ABD tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yıllık 200 bin kişinin pnömokoklar sebebinden dolayı zatürreye yakalandığını belirtmişlerdir.

Türkiye ortalamasına bakıldığında, her sene 90 bin kişi zatüra hastası olduğu ve bu rakamın içindeki 3 bin kişi ise zatürre yüzünden hayatını kaybediyor.

Zatürre çeşitleri

Yapılan araştırmalar hastalığın 3 farklı türü olduğunu ortaya koymaktadır ve bunlar;

 • Virüs yüzünden olan zatüreler,
 • Bakteriden kaynaklı zatüreler,
 • Mikroplazma kaynaklı zatürreler olarak isimlendirilmiştir.

Virüs kaynaklılar:  En yaygın bulaşma şekli solunum yoludur. Genelde yaşlı ve çocuklarda sık rastlanır ve çok yagın olan biçimidir. Hastalık en hızlı iyileşme gösteren türüdür.

Risk oluşturan yanı ise, grip virüsü  ile aynı anda oluşmasıdır. Mutlaka tedavi edilmeli ve hasta iyi bakılmalıdır aksi durumlar ölümle bile sonuçlanabilmektedir.

Bakteri kaynaklılar: Yaş ayrımı olmaksızın bebek, çocuk, genç ve yaşlı her kesimde karşılaşılır. Hastalık en sık soğuk algınlığu veya grip sonucunda ortaya çıkabilir. Kanser hastaları ile AIDS gibi bağışıklık sistemine etki eden hastalıklara sahip olanlarda çok tehlikelidir.

Mikroplazma kaynaklılar: Herhangi bir bakteri veya virüs sınıfında olmayan bu hastalık, hem bakteri hem de virüs özelliklerini taşır. Orta derecede bir zatürre türüdür ve genelde genç ve yaşlı kesimde rastlanır.

Zatürre belirtileri

 • Öksürük şekline göre kuru ve dolu dolu öksürmek,
 • Ciğerlerdeki iltihap artışından kaynaklı ateşlenme, nefes darlığı ve ateşlenme ile gelen titremeler,
 • Devam eden öksürük krizleri, öksürürken ciğerlerde acı ve yanma hissi (şiddetli ağrı), öksürük krizleri ile birlikte nefes darlığınında yaşanması,
 • Balgam, bol miktarda sarı, yeşil ve kahve renk olarak görülür,

Diğer sinsi belirtiler arasında; iştahsızlık, kas ağrıları, eklem ağrıları, baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma olarak kendini belli edebilir.

Çocuklar ve bebeklerdeki zatürre belirtileri

Çocuklar ve bebeklerde meydana gelecek zatürrenin sebepleri yapılan tahliller sonucunda verilmektedir. Hastalığa bağlı olarak, kusmalar, ateşlenmeler, titreme ve ağır öksürükler sebep olarak gösterilirken ayrıca, iştah kapanması, karın ve göğüs ağrıları, sık sık üşüme, hırıltılı nefes alış verişleri, hızlı yorulma ve nefes alıp verme yine çocuklarda zatürre belirtileri arasındadır.

Zatürre bulaşıcı mı?

Zatüre bulaşıcı bir hastalıktır ancak hastanın üzerinde taşıdığı mikrop diğer kişilerde aynı etkiyi göstermeyebilir. Hastalığın bulaştığı kişilerin aldıkları virüsler bazılarında hafif ateş ve öküsürük ile hastalığı geçiştirebilirken bazılarında ise, çok tehlikeli boyutlarda olabilir.

Zatürre nasıl bulaşır?

Zatürre virüsü çeşitli yöntemler ile insan vücuduna yerleşebilir.

 • Kirli sulardan,
 • Sıcak yüzünden bozulan yiyeceklerden,
 • Soğuk su çok içmekten,
 • Kirli gazları solumaktan,
 • Bronşit hastalığının gereken dönem içerisinde tavi edilmemesinden,
 • Diğer zatürre hastalarının kullandığı çatal, bıçak vs.

Bu nedenlere benzer sebepler zatürre virüslerinin insan vücuduna yerleşme şeklidir.

Zatürre teşhisi

Bu hastalık nasıls geçer düşüncesi taşınmamalı ve ihmali söz konusu bile olmamalıdır. Tedaviye ihtiyaç duyan ve acil müdahale gerektiren hastalıklar arasındadır. Erken teşhis hastalığın ilerlemesi ve ölüm risklerinin en aza indirilme şeklidir.

Doktorlar aracılığı yapılan bu kontroller kesin ve net şekilde ancak semptomların çoğu zatürre hastalığını işaret ediyorsa belirlenebilir. Kesin tanı içi birçok tetkikler yapılarak hastalık netleştirilir. Bunlar; balgam ve kan tahlili olarak testler sonucu ile tedavi sürecine başlanır.

Zatürre tedavisi

Zatürenin takibi sürekli yapılarak tedaviye mümkün olan en kısa süre içerisinde başlanarak uygulanmaklıdır.

Bu süreçte;

 • Stresten uzak durma, hijyen, dengeli beslenme dikkat edilmeli,
 • Grip virüsü taşıyan kişilerin hastaya yaklaştırılmaması,
 • Grip önleyici aşılardan olmak, bağışıklık sistemi serumlardan yemek farklı bir tedaviye katkıdır,
 • Bağışıklık sistemi ile alakalı hastalığı bulunanların benzer hastalardan uzak durmları, ve bu mikropların kolayca geçebileceği ortamlarda kalmamaları,
 • Sigara, tütün, alkol bağımlılığı olan kişilerin bunlardan uzak durması,
 • Emziren annelerin çocuklarına vereceği süt bu virüsle başetmenin en kolay yollarından biridir.
 • Çocukların sigara içilen ortamlarda olmamaları,

Türkiye’de çocuk zatürre oranına bakıldığında %70 sigara dumanı olarak karşımıza çıkar.

Zatürre aşısı

Zatürre ölümle bile sonuçlanabile tehlikeli bir hastalıktır. Bu derece ciddi olan hastalığın yakalandırktan sonraki aşamalarında aşı olmaları gerektiği gibi bireylerin bu hastalığa yakalanmadan önce zatürre aşısı olarak virüslerden korunmaları çok önemlidir.

Zatürre aşıları; 5 yıl kadar bir süre vücudu koruma altında tutabilmektedir. Yani 5 yıl sonunda vücudu korumak adına tekrardan aşı olunmalıdır. Bebeklerde ise 2. ayından sonra zatürre aşısı yapılabilmektedir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir