TEKNOLOJİ

Youtube fenomenleri çocuk ahlak gelişimini olumsuz etkiliyor

Youtube fenomenleri

Youtube fenomenleri: youtube kanalı açarak milyonlarca izlenme sayılarına ulaşan kanalları yöneten kişilere “Youtube fenomeni” olarak isim verilir.

Hemen herkesin takip ettiği bir kanal vardır ve bu kanallar kişinin zevkine göre değişim gösteriyor. İşini hakkı ile yapan ve bu hakkını maddi olarak kazanca dönüştüren youtube fenomenlerini saygı ile karşılıyoruz.

Ancak; işini sadece küfür ve argo cümleler kurarak çocuklarımıza hitap eden bazı ahlaktan yoksun, aile terbiyesi almamış fenomenin olarak geçinen bazı youtube fenomeni olanlar var.

7-15 yaş arasına hitap eden bu fenomenler, çocukların konuşma düzenine oldukça fazla etki ediyor. Çocukların bu yaş aralığında beyinleri tıpkı harddisk gibi çalışır ve hemen her duyduklarını beyinlerine yerleştirir ve öğrendiklerini uygulamaya geçirmek isterler.

Buna bir örnek verelim; bu yazıyı hazırlamamdaki en büyük etkenlerden biridir. 9 yaşında bir kızım var be bu kızımın bir gün sinirlenip 6 yaşındaki kardeşine ağ… sı.. cümleri kurduğunu gördüm ve bir an kan beynime fırladı. Sakinleşerek kızıma bunu nereden öğrendiğini sorduğumda internette bir videodan öğrendiğini söyledi. Birlikte kanalı açtık ve videoları izlemeye başladık. Bir fenomen olarak geçen Ahlaksız ve aile terbiyesinden yoksun bir kişinin kanal açtığını ve bu kanalda oynadığı oyunları video kaydı yaparak canlı yayınladığını gördüm ve bu makale içerisinde yayınlayamacağım derecede küfürler ettiğine şahit oldum.

Şimdi, bu çocuklar bu kanalları izleyerek büyümemeli! Bunlara BTK’nın ve “https://www.ihbarweb.org.tr/index.html” bir müdahalesi şarttır. Bu yazıyı muhakkak okuyacak olan o şereften yoksun fenomene diyorum ki; sen anana-bacına o şekilde hitap eder misin? Eğer hayır diyorsan, benim çocuklarımın bu cümleleri senin gibi eğitimsiz, kültürsüz ve aile terbiyesi almayan bir kişiden öğrenmesi kimin suçu? Biz bu kanallara girmelerini engelleyemiyoruz bir fırsat bularak yine kanallara giriyorlar. Çözümü şarttır.

Ailelerin bu şekilde youtube kanallarını kontrol etmeleri, takip edilen sayfaları kaldırmaları ciddi önem arzeder. Hangi kanallar diye merak ediyor olabilirsiniz size şöyle açıklayalım;

Genelde 7-15 yaş arası çocuklara hitap eden oyunların videoya çekilmiş olanlarına bakın, video üzerinde yayıncının kendisini göreceksiniz videonun bir köşesinde kendisi durur ve sürekli konuşur. Bu videolardan birkaç tanesini izlediğinizde nasıl küfürler edildiğine ve nasıl cümleler kurulduğuna şahit olacaksınız.

Youtube fenomenleri
Youtube fenomenleri


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir