BİTKİ VE GIDALAR

Yoğurt

YOĞURT

Sofralarımızdan eksik etmememiz gereken besleyici bir gıda maddesi olan yoğurt, ilk defa Anadolu’da yapılmıştır. Bir afsaneye göre, genç ve güzel bir kız Hıdrellez günü kırlardan “çiy” toplar.

Gayipten gelen bir ses bu çiyleri su içine koyarsa her derde deva bir yiyecek elde edeceğini söyler. Genç kız çiyi süte katıp yoğurt yapar. Halen Anadolu’nun bazi yörelerinde bu biçimde mayasız yoğurt yapılmaktadır.

Gerçek anlamda yoğurt, sütün mayalanması ile elde edilir. Sütün yoğurt haline dönüşmesi bazı kimyasal olayların gerçekleşmesiyle olur. Kimyasal olayları, süte yoğurt mayası katılmasıyla birlikte başlar. Mayanın çalışması ile süt şekeri Laktoz, Laktik aside dönüşerek yoğurdun kendine özgü hafif ekşimesi tadını meydana getirir. Asitliğin yükselmesiyle birlikte, süt proteini kalsiyum kazeniat’dan kalsiyum ayrılarak, kazein pıhtılaşmaya başlar. Bu olaya kısaca “yoğurtlaşma” denir.

Yoğurt, midede kendi kendini sindirebilen tek gıda olarak bilinmekte ve verem ile şarbon dışında tifo, para tifo, difteri, dizanteri, kolera, tüberküloz gibi 22 hastalığa ait mikrobu imha edebilmektedir.

YOĞURDUN YAPILIŞI

Evde yoğurt kolaylıkla yapılabilir. Bunun çin süt büyük bir kap içinde , dörtte biri uçuncaya kaynatılır. İyice kaynamış olan süt,  yoğurt kablarına yüksekten azar azar dökülür. Süt kışın 50ºC , yazın 45ºC oluncaya kadar bekletilir. Bir veya birkaç gün önce hazırlanmış yoğurt maya olarak kullanılır. 2kg süt için 1 çorba kaşığı yoğurt mayası sulandırılarak şırınga ile, şırınga yoksa kaşıkla kabın kenarından içeri akıtılır.

Sıcaklığını koruması için süt kabı oda sıcaklığında her tarafı sarılmış olarak 4-6 saat bekletilir. Bu süre içerisinde pıhtılaşan ve koyuca bir kıvam alan yoğurt, mayalanmanın devam edip fazla ekşi olmaması için buzdolabında saklanır. Maya olarak kullanılan yoğurt tatlı ise yeni yapılan yoğurt tatlı, ekşi ise bu yoğurtta ekşi olur.

Vücudumuz yoğurdun içindeki kalsiyumu süte göre daha çabuk emer. Bu nedenler yoğurt, kemiklerin gelişimi için süte göre daha etkilidir.

YOĞURDUN SAĞLIĞA FAYDASI

Yoğurt, sabahtan akşama kadar günün her saatinde yenilebilecek harika bir gıdadır. Yoğurt saima suyuyla birlikte yenilmelidir. Süzme yoğurtta “B” vitamini kalmaz. Çünkü vitaminler hep yoğurdun suyundadır. Şeker hastaları için yararlı bir besindir. Şeker hastalarına verilecek olan yoğurt, ekşimiş olmamalı ve kaymağı alınmış olmamalıdır. Sabahleyin kahvaltıdan sonra yenen yoğurt, sindirimi kolaylaştırıp, bağırsakların çalışmasına yardım eder. Her yaşta hemen herkes için uygundur. Ancak, midesi çok duyarlı olanlara,  onikiparmak bağırsağı ülseri olanlara dokunur. Yoğurt, hastalar ve zayıf bünyeler için sütten daha besleyici sindirimi kolay bir gıdadır. Aynı zamanda bağırsaklarda bulunan tehlikeli ve zararlı mikropların (Amiplerin) çoğalmalarına hatta yaşamalarına engel olan bir besindir.

Bu sebepten tifo ve ishal zamanlarında yoğurt adeta bir ilaç gibi tavsiye edilmektedir.

Tüberkülozlu hastalar üzerinde de antibiyotik etkisi gösterir.

Bazı bünyleler yapısı gereği sütteki laktozu sindirmez. Bu durum fiziksel rahatsızlara neden olur. Sütte bulunan laktoz, yoğurtta laktik aside dönüştüğünden, bu kişiler gerekli besinleri yoğurttan sağlayabilir.

Yoğurt, güzellik içinde çok önemli bir besin kaynağıdır. Cilde mucizevi bir parlaklık kazandırır. %61 yağ yakıcı özelliği ile formda kalmanızı sağlar.

Yoğurt aynı zamanda bulaşıcı hastalıkların tedavisinde de önemli yere sahiptir. Çocukların bulaşıcı karaciğer iltihabı (hepatit) hastalıklarının dietik tedavilerinde  kullanılır.

Ayrıca yüze ve boyna sürülürse cildi canlandırır. Yirmi dakika bekletin ve sonra gülsuyu ile silin. Rahat bir uyku için yoğurt deneyebilirsiniz.

Günlük Tüketilmesi Gereken Süt- Yoğurt miktarları

1 su bardağı süt : 200 gram olarak kabul edilir.

YOĞURDUN BESİN DEĞERLERİ

100 gram yoğurtta yaklaşık 3.5 gram protein, 3.3 gram yağ, 4.7 gram karbonhidrat, 121 mg kalsiyum, 0.1mg demir, 95 mg fosfor, 155 mg potasyum, 45 gram sodyum, 23mg vitamin A ve 0.2-0,3 mg vitamin B kompleksleri bulunmaktadır. 100 gram yoğurt 61kcal’lik enerji verir.

MİNARELLER

Kalsiyum: Kemik, diş ve saç gelişimini sağlar, sinir sistemini düzenler, kişiyi çabuk öfkelenmeye karşı korur. Şurası mutlaka bilinmelidir ki; güzelliği bozan sinirli ve öfkeli olmaktır.

Fosfor: Vücut için en önemli mineral fosfordur. Bu mineral, dokuları, kemik, diş ve bütün hücreleri yeniler B grubu vitaminler fosforla birlikte çalışır.

İyot: Troid bezlerinin çalışmasını sağlar, guatr hastalığını önler. Bu mineral vücut hücrelerinin ahengine de yardımcı olur, uyarıcı bir etkisi vardır.

Flor: Diş çürümelerini önler.

Yoğurt


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir