SAĞLIK

Yetişkinlerde ateş nasıl düşürülür

Yetişkinlerde ateş nasıl düşürülür

En doğru şekilde yetişkinlerde ateş nasıl düşürülür? Ateş düşürülürken nelere dikkat edilmelidir? Atesi düşürmek için hangi yöntemler uygulanmalı? Bu sorularınızın cevabını burada bulabilirsiniz.

Yüksek ateşiniz olduğunu hissediyor ve ölçümlerde dereceniz yüksek çıkıyorsa; ilk yapmanız gereken şey üzerinizdeki kıyafetlerinizi çıkartmaktır. Kalın kıyafetlerinizden hemen arınmalısınız. Vücudunuz yüksek ateş yüzünden terleyeceği için kıyafetlerinizin kalın değil daha ince tişört veya altınıza şort giyerek terlemenin önüne geçmeye ve ateş düşürmeye yardımcı olacaktır. Yüksek ateş yüzünden aynı zamanda üşüme ve soğuk terleme yaşıyorsanız, kalın yorgan ve battaniye altına girmeyiniz.

Diğer yöntemler arasında ise; ateşin yüksek olduğu durumlarda, koltuk altlarınıza, diz altlaranıza ve alın bölgenize ıslak havlu ile eklemlerinize soğuk kompres uygulayınız. Ateş düşürmek için en faydalı yöntemlerdendir.

Ateş halen yüksek seviyede duruyorsa; vücut ısınızla aynı derecede ısıya sahip duş yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken, suyun ne sıcak ne de soğuk olmasıdır. Vücut ısınızla aynı derecede olması gerekmektedir.

Doktor tavsiyeniz varsa ateş düşürücü ilaç alabilirsiniz. Ateşinizde düşme olmuyorsa zamanla geçer biraz daha bekleyeyim dememeli doktora başvurmalısınız.

ates-dusurucuBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir