BİTKİ VE GIDALAR

Yeşil kahve zayıflatır mı? Bünyeye zarar verir mi?

Yeşil kahve

Son zamanlarda yine popüler zayıflama araçları arasına giren tıpkı light ürünler gibi, yeşil popülerliği çayın ardından yeşil kahveye de geldi.

Yeşil kahvenin sadece zayıflamaya faydası yok, çoğu sağlık sorunlarının giderilmesi içinde kullanılıyor. Popülerliği ise zayıflatma ile gündeme tutunuyor. Kahveler kavrularak sofralarımıza ve bardaklarımıza kadar geldiğinden bu kavrulma dediğimiz aslında işlenmiş hali içerdiği çoğu özelliği bu sayede kaybeder. Almamız gereken doğallığı yerine daha zararlı kısımlarını alırız.

Kavrulan kahveler, doğal yetişme evrelerindeki antioskidanlığını, vitaminlerini ve minarellerindeki zenginliğinden kayıplar yaşar. Yeşil kahve ise, bu operasyonları geçirmeden doğallığını koruyarak gelir ve kişi bünyesi açısından zengin içerikler verir. Normal kahve (kavrulmuş kahve) ile kıyaslandığında daha faydalıdır.

Yeşil kahve, kavrulmuş kahveden daha az kafein içerir.

Be ne anlama gelir?

Kafeinin bünyeye olan zararı yüzünden kullanamayan bireylerin, yeşil kahve ile bu sorunu yaşamadan rahatça tüketebilmeleridir. Kafein size zararlı ise yeşil kahve sizin çözümünüzdür.

Şimdi bu yazıyı okuduktan sonra zararı yokmuş diyerek tüketimi arttırmak size yine zarar verir. Miktarının az olması zararı yoktur anlamına gelmez ve mutlaka belirli sınırlar çerçevesinde tüketilmelidir.

Yeşil kahvenin faydaları

  • Şeker hastalarının kullanabileceği, kan şekerini düzenleme özelliğine sahiptir.
  • Kafein oranındaki düşüklük,
  • Bol miktarda antioksidan bulunur.
  • İçeriğinde zararlı madde bulunmaz, doğal bileşenlerden meydana gelmiştir.
  • Yorgunluk, uyuklama, halsizlik gibi durumları ortadan kaldırır, formda ve zinde bir yapıya sokar.
  • Metabolizmanın daha sağlıklı çalışmasına yardım eder.
  • Beyin ve sinir sistemine uyarıcı etki verir.

Yeşil kahve ile zayıflama

Yeşil kahve ile zayıflayanlar, klorojenik asitten faydalanarak zayıflamaktadır. Yapılan araştırmalar kilo verenlerdeki etkisinin içeriğindeki klorojenik asitten kaynaklandığını belirlemiştir. Bu maddenin ana özelliği yağ yakıcı olmasıdır.

Fakat, şöyle bir durum ile karşı karşıyasınız!

Yeşil kahve ile kilo vermek için günde 6 bardak içilmesi gerekecektir. Bu miktar ise yetişkinler için yüksek bir orandır. Bununla birlikte, kafeinin zarar vereceği kişiler için sağlıklı bir yöntem olmayacaktır.

Sonuç olarak; zayıflama yöntemleri arasına koyacağınız yeşil kahve, 6 bardak tüketilmeye başlandığında; asabiyet, kalp çarpıntısı, ishal, kusma, yorgunluk, kusma ve yüksek tansiyon olarak karşınızda durabilir.

Kısaca demek istediğimiz şudur; yeşil kahve ile zayıflama sizin kendi başınıza karar verebileceğiniz bir yöntem değildir. Bu, uzmanlar tarafından size herhangi bir zararının olmayacağının belirlenmesinin ardından uygulanmalıdır.

Çokça internet sitesindeki forumlar ve yorumlar okuyabilirsiniz ancak, bu yapıdaki zararlarının pek paylaşılmadığını ve uyarılmadığınızı göreceksiniz.

Yeşil kahveyi nasıl yaparsınız?

Normal kahve yapımı ile arasında pek fark yoktur. İçerisine şeker atılmaması daha uygundur. Lezzetine bakacak olursanız, bitki çaylarını daha fazla andırdığını göreceksiniz. Bu ürünü aktarlardan toz şeklinde alarak Türk kahvesi gibi pişirebilir, aynı zamanda haplarınıda alabilirsiniz.

Yeşil kahvenin zararları

Azı karar, fazlası zarar. Kararında ve dozunda kullanıldığı sürece yan etkisi yoktur. Yeşil kahve içmeyi fazlalaştırdığınız sürece su tüketiminizizde aynı oranda arttırmalısınız. Su içilmeden zayıflama söz konusu olamaz.

Yeşil kahvenin faydaları İbrahim Saraçoğlu gibi dalında uzman kişilerinde önemlileri arasında olduğundan, alacağınız bilgileri kulakardı etmeyin.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir