GENEL

Yeni çipli kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır? E-kimlik randevu nasıl alınır?

Yeni çipli kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır? E-kimlik randevu nasıl alınır?

Çipli kimlik için başvuru yapacak 15 yaşından büyük şahısların şahsen başvuru yapma zorunlulukları vardır. Parmak izi, parmak damar izi ve el yazısı damar izi biyometrik verileri alınmaktadır. Randevuya giderken yanınızda son 6 ay içerisinde çekilen ICAO standartlarına uygun biyometrik fotoğraf olmalıdır.

Çipli Kimlik kartı başvurusu yurt içinde, Genel Müdürlük web portalı üzerinden ya da Çağrı Merkezi aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılır.

İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır.

2017 yılı kimlik kartı bedeli; kanunî bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL’dir. Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında tahsil edilir.

Kimlik kartının kaybolması veya değiştirilmesi durumunda sistemdeki fotoğraf altı ay öncesine ait değil ise ilgiliden son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet fotoğraf istenir ve biyometrik doğrulaması yapılarak kimlik kartı başvurusu alınır.

Randevu alamıyorsanız bir süre beklemenizde fayda var. Sistem yoğunluğu engel olabiliyor.

Telefonla randevu için; 199’u arayın

Randevu almak için buraya

Randevu güncellemek için buraya

Randevu iptali için buraya tıklayınBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir