SAĞLIK

Yemekten sonra uyku kilo alımı yapar

Yemeklerin hemen ardından uyumak

Çoğu kişide yemekten sonra biraz kestirme alışkanlık haline gelebiliyor. Bunlara, uyku çölmesi, uyku basması, uyku hali gibi isimler verilir.

Yenilen bu yemeklerin ardından üzerinde bir ağırlık oluştuğunu ve biraz kestirmek iyi gelir niyeti ile yapılan bu durum kilo aldırımı yapacağı gibi aynı zamanda birçok hastalıkta bulunan belirtiler arasındadır. Akşam yemeğinin geç yenilmesi ve uykuya geçilmesi kilo alma konusunda çok idealdir ve kilo almaya başlamış olabilirsiniz.

Yemekten sonra uyku, sindirim sisteminin yeterince çalışamamasına neden olur. Bu durumun aynı zamanda bağırsak iltihaplanması ve mide rahatsızlıklarının başlangıcına sebep olduğu bilinir.

Sindirilemeyen besinler mide ve bağırsaklarda gaz, oluşan bu gaz ise sizde şişkinliğe neden olarak sıkıntı yaratabilir.

Yemeğin çok yenilmesi sindirim siteminin daha fazla enerjiye ihtiyaç duyması demektir. Fazla enerjinin karşılanması için aktif olan sistemler kapanır ve bu durum uykuya neden olabilir.

Yemeğin çok kaçırılması uyku basması olarak normaldir. Sadece yenilen yemeğin miktarının çok olmasının dışında yemeğin içeridi de uyku çökmesine neden olabilir. Yenilen yemek eğer çok karbonhidrat içeriyorsa bu, aşırı insülin salınması demektir ve uyku getirir. İnsilün fazla salındığından seratonin tetiklenir (seratonin:uyku sorumlusu olan hormon) uyku hali oluşur.

Karbonhidrat bulunan yiyecekler:

  • Tatlı,
  • Hamur işleri,
  • Pilav,
  • Aşırı meyve,

bu yiyecekleri yemediniz ve fazla yemeği kaçırmadığınıza inanıyorsanız insülin direnci denilen rahatsızlık ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir