KADIN SAĞLIK

Yaz aylarında mı yoksa kış aylarında mı kilo vermek daha kolay

Yaz aylarında mı yoksa kış aylarında mı kilo vermek daha kolay

Kış ayları geldiğinde özellikle hanımlar, yazın kilo vermenin daha kolay olacağını, yaz ayları gelince de kışın daha basit kilo verileceğini düşünür.

Ama sonuca bakıldığında yıl biter ne kilo vermiştir ne de zayıflamıştır. Kilolar sabit.. Üstelik verdiklerini almaya başladıkça yazın veririm yaz geldiğinde ise kışın veririm demekle avunmaya devam eder.

Bilmenizi isteriz; kış aylarında kilo vermek, zayıflamak daha zordur ve kilo almak daha kolaylaşır.

Neden mi?

 • Yaz aylarında sebze tüketimi çoğalır, kış aylarında kuru gıda tüketimi artar.
 • Hamur işleri ile bol vitamin ve besin kaynakları alınmaya başlanır.
 • Oturma süresi uzar vücut metabolizması yavaşlar.
 • Gece  atıştırmaları daha çok artar. Daha fazla yemeye zaman kalır.
 • Su tüketim oranı düşer.
 • Vücut hareket seviyesi düşer.
 • Spor için ayrılan zaman kaybolur.

Kolayca anlayabileceğiniz bu nedenler sizin kilo almanızı kolaylaştıracak vücut yağ oranınız artacaktır. Bu basit gördüğünüz nedenler size, selülit, göbek, bel ve basen olarak geri döner. Yaz hayali kurmaya devam etmenizi sağlar.

Peki kış aylarında kilo almamak için neler yapmalıyız.

Öncelikle şunu belirtelim; kış ayları geldiğinde bünyeniz alışık olmadığı bir besin zinciri ile karşılaşır ve kısa sürede yağ oranı yükseltmeye başlar. Neler yapmanız gerektiği konusunda sizi yukarıdaki maddelere göre bilgilendirelim ki kilo almayı bir nebze olsa bile durduralım.

Kışın kilo almamak için ne yapmalı?

 1. Sebze tüketimi ihtiyacı hissetmeseniz bile kış aylarında sebze beslenmesine ağırlık vermeli sofradan yarı aç sebze ile doyumu sağlayarak kalkmalısınız.
 2. Bol zaman geçirdiğiniz evinizde boş zamanlarda hamur işleri ile harcamayın, bu ve benzeri işler için harcanan zaman size bol bol yeme hissi verecektir. Zaman zaman canınız çok istediğinde hamur işleri yapmalısınız.
 3. Hareketsiz geçirdiğiniz bol zamanlarda kendinize hareket sağlayıcı ve uğraş verici işler yapmalısınız. Ev temizliği yapın, ortalığı derleyin toparlayın ama hareket sağlayıcı aktiviteler muhakkak yapın.
 4. Akşamın hemen olması size meyve, sebze, çerez gibi bolca yeme fırsatı sunacaktır. Yatmadan önce meyve harici besleyici gıdalar almamaya özen gösterin.
 5. Yağmur ve soğuğun artması ile terleme oranınız düşeceğinden su içme ihtiyacınız azalacaktır ancak muhakkak 2,5 litre su tüketmeye özen gösterin.
 6. Dışarıda spor yapamayorsanız evde mekik gibi terletici spor hareketleri yapmaya başlayın. Eğilin kalkın birşeyler yapın ve terleyin.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir