BİTKİ VE GIDALAR

Yatmadan önce yiyebileceğiniz atıştırmalıklar

Uyumadan önce midenize birşeyler girsin rahatça uyumak mı istiyorsunuz

Bazı yiyecekler size kalori dengesini bozmadan sağlıklı şekilde yenilmesine imkan sunuyor. İşte o lezzetli atıştırmalıklardan size bir dizi hazırladık.

Yatma vaktiniz geldi ve iyi bir gece uykusu almanıza engel olacağını düşündüğünüz yiyecekler buna engel oluyorsa! Lezzetli ve mideye kısa sürede yerleşerek gece boyunca sizi rahatsız eden, kilo yapan ve yorgun kalkmanıza neden olan yemler yerine daha faydalı atıştırmalıklardan yiyebilirsiniz.

Hem uykunuzu almanıza hem de uzun süre uyku almanıza fayda sağlayacak yiyeceklerde 5 tanesi.

Uyku öncesi kalori dengesini bozmayan yenilebilir yiyecekler;

  • Zencefil,
  • Badem,
  • Vişne,
  • Siyah çikolata,
  • Muz

Zencefil: Doğal ve kafinsiz bir yiyecektir. Demleyeceğiniz bir fincan zencefil çayı, içinizin ve dışınızın ısınmasına yardımcı olur. Şeker yerine bal kullanabilirsiniz.

Badem: Magnezyum içeren bu yiyecek uyku için biçilmiş kaftandır. Uykunun rahatlığı ile kaslarında rahatlamasını sağlar. Protein zenginliği ile kan şekerinin dengede tutulmasına faydalıdır.

Vişne: Doğal olarak melatonini yükselten bir yiyecektir. Maleatonin, kişinin uyku döngüsünü düzenlemeye yarayan doğal bir hormondur. Bir kase vişne yemek veya bir bardak vişne suyu içmek sizi rahatlatacaktır.

Siyah çikolata: Çikolata ismi sizi tereddüte düşürebilir. Kakao çekirdeğinin tadının kireç gibi sevilmeyen bir tadı olmasına rağmen hastalıklarda mücadele içerisinde olab bir üründür. İçerdiği serotonin sayesinde uyku başarısı elde edilmektedir. Çikolataya ilave edilen, süt, şeker ve yağlar tadını hoş yaparken kalori fazlalaşmasına neden olur ve etkisini azaltır.

Muz: Muz yemek uyku öncesi faydalıdır. Uykuyu getiren amino asit triptofan genel yapısında vardır. Rahatlatıcı iyi bir uyku almanıza yardımcı olur. Yatmadan önce yenilebilir yiyecekler arasındadır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir