KADIN

Yaşlı gösteren makyaj hataları

En sık yapılan makyaj hataları ve doğru makyaj yapmanın yolları

Yaşlı gösteren makyaj hataları

Makyaj, daha güzel görünme, kendinizi iyi hissetmek, daha genç görünmek, daha olgun görünmek gibi çeşitli nedenler için yapılır. Herşey gibi bunda da hatalar sizi olduğunundan daha yaşlı göstermeye sebep olabilir. Şimdi sizlere makyaj hataları ile makyaj teknikleri hakkında bilgi verelim.

Daha önceki yaptığınız makyaj ile bu önerilerden sonraki makyajınız arasındaki farklılıklar sizi daha güzel makyaj yapmaya sevkedecektir.

Gereğinden fazla fondöten kullanmak

yasli-gosteren-makyaj-hatasi

En fazla yapılan hatalardan biri Mat etki elde etmek için gereğinden fazla kapatıcı ve fondöten sürme hatası. Bir de üstüne yanlış renk seçtiğinizde çizgilerinizin ortaya çıkmasına ve daha yaşlı görünmenize yol açabiliyorsunuz. Makyaj uzmanları fondöteni çok kalın bir tabaka olarak sürmemek gerektiği konusunda uyarıyor. Bunun yerine sıvı fondöteni, aydınlatılması gereken noktalara uygulamak gerekiyor. Bu sayede cildiniz çok daha sağlıklı ve doğal bir görünüm kazanıyor.

Alt kirpiklere çok fazla maskara sürmek

yasli-gosteren-makyaj-hatasi-1

Maskarayı alt kirpiklere uygulamak ve göz kenarlarına sürmek yüze ekstra anlamlılık katar. Ama çok yoğun maskara sürmek, dikkatleri göz çevresindeki kırışıklıklara çeker. Kırışıklıklar çok ince de olsa, yoğun maskara onları daha görünür kılar.

Yanlış ruj rengi seçimi

yasli-gosteren-makyaj-hatasi-2

İnce bir dudak yapınız varsa fazla koyu tonlarda ruj seçiminden kaçınmalısınız. Çünkü koyu renk, dudaklarınızı olduğundan daha ince gösterir.

Dudaklarınızı daha dolgun göstermek istiyorsanız rujun yardımını almanız gerekir. Ama dudak tonunuza yakın bir renk seçerek.

Koyu renk farı yanlış sürmek

yasli-gosteren-makyaj-hatasi-3

Farı, göz kapağının tamamına sürmek sizi daha yaşlı gösterir. Yapmanız gereken, farı gözlerin dış kenarlarına sürmektir.

Gözün alt kapağına çok koyu eyeliner sürmek

yasli-gosteren-makyaj-hatasi-4

Göz altlarına koyu eyeliner sürmek, gözlerinizi daraltır. Tam tersi bir etki için açık renk bir makyaj kalemi kullanmalısınız. Bu, gözlerinizin daha büyük görünmesini sağlar.

Allığı elmacık kemiklerinin üstüne sürmek

yasli-gosteren-makyaj-hatasi-5

Allık rengi olarak koyu tonlardansa açık pembe ve şeftali tonlarını tercih etmelisiniz. Allığı uygularken elmacık kemiklerinizi üstüne değil, alt kısmına sürmelisiniz. Gençken elmacık kemiklerinize vurgu yapmak iyi bir fikir olabilir; ama daha olgunlaştığınız çağlarda cildinizdeki değişimlere uygun makyaj yapmalısınız. Elmacık kemiğinin altına uygulanan allık, yanaklarınızı daha yukarıda gösterme etkisi yaratır.

Kaşlarınızı aşırı belirginleştirmek

yasli-gosteren-makyaj-hatasi-6

Koyu renkler kullanarak kaşları kalınlaştırmak bakımsız ve yaşlı bir görünüme yol açar. Kaşlarınızı belirginleştirirken doğal kaş renginizden bir ton daha açık renk kaş kalemi kullanmalısınız.

Kapatıcı kullanmamak

yasli-gosteren-makyaj-hatasi-7

Göz altı morlukları pek çok insanın sorunu. Yaş aldıkça bu morluklar daha belirgin hale gelir. Göz altı kapatıcısı kullanmak bu soruna iyi bir çözüm sunabilir. Kapatıcıyı uygularken, sadece göz altı bölgesine ve ince bir tabaka olarak sürdüğünüzden emin olun.

Dudak çizgisini belli etmek

yasli-gosteren-makyaj-hatasi-8

Dudak kalemi, güzel bir makyaj için kullanılması gereken malzemelerden biridir. Dudak hattınızın belirginleşmesini ve daha görünür olmasını sağlar. Ancak bu kalemi kullanırken dikkatli olmanız gerekir. Dudaklarınızı daha büyük göstermeye çalışırken doğal dudak çizginizin fazla üstüne çıkabilirsiniz. Dudak kalemi kullanırken daima doğal dudak çizginizi takip edin. Aksi takdirde bıyık gibi görünen dudak çizginiz olabilir.

Çok yoğun pudra sürmek

yasli-gosteren-makyaj-hatasi-9

Pudra, cilt kusurlarını kapatmak için iyi bir uygulamadır ama küçük dokunuşlarla sürdüğünüz takdirde. Çok kalın bir tabaka olarak pudra sürerseniz kötü bir sonuç elde edebilirsiniz. Pudrayı yağlı bir bölge olan T bölgesinin parlaklık etkisini gidermek için kullanın. Ayrıca pudrayı göz çevrenize sürmemeye özen gösterin, zira çizgilerinizi vurgular, cildinizin daha kuru görünmesine yol açarsınız.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir