ERKEK

Yaşlara göre penis boyu tablosu

Yaşlara göre penis boyu tablosu

Özellikleri anneler için çocukların cinsiyetleri kadan uygun fonksiyonlara sahip olmasıda çok önemlidir.

Üreme organlarının boyutlarının yanında hemde fonksiyonların ve hormonlarında normal olması gerekmektedir. Kız çocuklarına nazaran erkek çocuklarda cinsel organa daha fazla dikkat gösterilmesinin neden göz önünde olmasındandır. Penis büyüklüğü çoğu zaman “muzır” bir merak konusuyken “küçük penis” için hep endişe duyulmuştur. Penis boyunun küçük olması hem ileriki dönemlerde sorunları beraberinde getirebileceği gibi hem de bazı tıbbi problemleride beraberinde getireceğinden dikkat edimesi gerekmektedir.

Penisin küçük olduğu nasıl anlaşılır?

Penis boyu gerdirilmek suretiyle ve kökü ile ucu arasındaki mesafe ölçülerek değerlendirilir. Bazen penis genital bölgedeki yağ dokusu içine “gömülü”dür. Bu durumda penis uzunluğunun daha dikkatli değerlendirilmesi gereklidir. Yenidoğan bir bebekte penis boyu 1.9 cm’den küçükse önemli bir sorun var demektir ve mutlaka ileri inceleme yapılmasına ihtiyaç vardır. Değişik yaşlardaki ortalama ve en küçük penis boyları aşağıdaki tabloda verilmiştir. Bir çocuğun penis boyu kendi yaşına uyan en küçük penis boyundan kısa ise penis küçüklüğü var demektir.

Anne ve babalar yenidoğan döneminden itibaren bebeklerin genital yapılarıyla ilgilenmelidirler. Aile bebeğinin penisinin küçük olduğunu düşünüyorsa mutlaka çocuk endokrinolojisi bulunan bir merkeze götürmelidir.

YAŞ ORTALAMA ALT SINIR
0–5 ay 3.9cm 1.9cm
6–12 ay 4.3cm 2.3cm
1–2 yaş 4.7cm 2.6cm
2–3 yaş 5.1cm 2.9cm
3–4 yaş 5.5cm 3.3cm
4–5 yaş 5.7cm 3.5cm
5–6 yaş 6.0cm 3.8cm
6–7 yaş 6.1cm 3.9cm
7–8 yaş 6.2cm 3.7cm
8–9 yaş 6.3cm 3.8cm
9–10 yaş 6cm 3.cm
10–11 yaş 6.4cm 3.7cm
Erişkin 13.3cm 9.3cm
Penisin yapısı

Penis küçüklüğünün nedenleri nelerdir ve bu çocuklara nasıl yaklaşılmalıdır ?

Penis küçüklüğü ya tek başına ya da dış genital yapılarda genel bir bozukluk ile birlikte meydana gelir. Her iki durumda cinsel gelişmeyi sağlayan hormonlarda veya penisi meydana getiren dokularda bir yetersizlik söz konusudur. Penis küçüklüğü ile birlikte testislerin yerinde olmaması anne karnında bebeğe ait hormonlarda bir yetersizlik olduğunu akla getirmelidir. Penis küçüklüğü ile birlikte bebeğin cinsel görünümünün belirsiz olması acil değerlendirmeyi gerektiren bir sorundur. Penis küçüklüğü bazı sendromların veya büyüme hormonu eksikliğinin bir sonucu da olabilir. Penis küçüklüğü vakalarının bir kısmında ise bir neden bulunamamaktadır.

Penis küçüklüğü olan çocuklarda en önemli konu penis boyunun erişkin yaşta cinsel ilişki için yeterli olup olmayacağıdır. Bu nedenle yenidoğan döneminden itibaren hem testislerinin fonksiyonunun hem de penis dokusunun hormonlara cevabının ne durumda olduğunu göstermek için bir dizi inceleme yapılmalıdır. Penisi çok küçük ve erkeklik hormonuna cevap vermeyen çocukların cinsel kimliklerinin yeniden değerlendirilmesi gereklidir. Düşük doz erkeklik hormonu ile penis büyümesi sağlanan ve başka sorunu olmayan çocukları ergenlik dönemi sonuna kadar izlemek ve nedene göre tedavi planlamak gereklidir. Hem tanı hem de tedavi ile ilgili girişimlerinin çocuk endokrinolojisi ünitelerinde yapılmasına özen gösterilmelidir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir