KADIN

Yaşlara göre kaç saat uyumalıyız

Yaşlara göre kaç saat uyumalıyız ?

İnsanoğlu ömrünün neredeyse yarısını gözleri kapalı uyuyarak tamamlıyor. Peki günde kaç saat uyursak bedenimiz dinlenmiş ve sağlıklı yaşamak için uyamız gereken saati uyumuş oluruz?

Yaşımıza göre günlük uyumamız gereken süreler:

[box type=”note” align=”alignleft” class=”” width=””]ÖNEMLİ HATIRLATMA: UZMAN DOKTORLAR ÖNERİYOR!

  • İnsan Beyninde Bulunan ve Geceleri Karanlıkta Uyurken Salgılanan Melatonin Hormonunun Yaşlanmayı Geciktirdiği ve Kanseri Önlediğ Söyleniyor.
  • Melatonin hormonunun sadece saat 23.00 ile 05.00 arasında salgılanan bir hormon olduğunu söyledi. Bu hormonun ışığa duyarlı olduğunun altı çiziliyor, karanlıkta yoğun olarak salgılandığı için özellikle ışıksız ortamlarda yatılması tavsiye ediliyor.

[/box]

Uyku insanın neredeyse akla gelebilecek her halini etkiliyor. Ruh ve bedensel işlevlerin tam olarak yerine gelebilmesi için uyumalıyız. Yeterince uymadığımız zamanlarda ise hayatımız adeta bi kabus olmaktadır. Yani ömrümüzün geri kalanını uyuyarak geçireceğiz. Aşağıda sizlere istisna kişiler hariç kişilerin oralama uyması gereken saat dilimlerini belirttik.

Kaynak olarak: ABD Ulusal Uyku Vakfı’nın araştırmaları alınmıştır.

Yeni doğmuş bebekler 0-3 ay arası:

Yeni doğmuş 3 aya kadar olan çocuklar için öncelikle bilinmesi gereken konu 19 saatten fazla uyumaması. Ortama günlük uyuma süreleri ise 14 ve 17 saat arasında olması gerekiyor.

Erkek ve Kız Bebekler 4-11 ay arası:

4 ve 11 ay arasında olan küçük bebekler ise günde 10 saatten az, 18 saatten ise fazla uyutulmamalı. Günde ortalama uyuma süreleri ise 12 ile 15 saat arasında olmalıdır.

Minik Çocuklar 1-2 yaş arası:

Yeni yeni yürümeye başlayan 1-2 yaş arası bebekler ise 9 ile 16 saat arasında uyumaları normal oluyor.

Okul öncesi yaş grubu çocuklar 3-5 yaş arası:

3 ile 5 yaş arası çocuklar ise 10 ila 13 saat arasında uyumalıdır. 8 saatten az uyumaları ise çocuklara zararlıdır.

Okul çağı çocukları 6-13 yaş arası:

9 ila 11 saat arasındaki uyku ideal kabul ediliyor. 7 saatten az, 12 saatten fazla olması ise önerilmiyor.

Gençlik çağı 14-17 yaş arası:

Gençlik ateşinin yandığı bu dönemlerde ise 7 saatten az 11 saatten fazla uyumamalıdır. Sorunların ve dertlerin çok olduğu bu dönemlerde uyku sorunu çok yaşayan kişiler günde 8 ile 10 saat uyumalıdır ki ruh ve beden halleri düzene girsin. Aksi halde hem yorgunluk, hemde agresiflik ön plana çıkacaktır.

Gençler 18-25 yaş arası:

Haydin gençler yatağa.. Bundan sonra 6 saatten az uyumak yok 10 saatten fazla uyumak yok vücuda gereklş olan uyuma süreniz 7-9 saat arasıdır.

Yetişkinler kişiler 24-64 yaş arası:

Artık yetişkinlik dönemi geldi ne size yat nede kalk diyen olacaktır. Ama bilmelisiniz ki günde sağlıklı bir bedene sahip olabilmeniz için ortalama 7 ile 9 saat arasında uykuya ihtiyacınız var. Hem sosyal yaşantınız hemde iş hayatınız uyku düzeninizden çok etkilenir.

Yaşlı kişiler 65 yaş ve üstü olanlar:

Siz boşverin yaş 70 iş bitmiş hikayelerine içinizde daha ne cevherler var. 5 saatten az 9 saatten fazla uyumayın gerisi gelir. Geç olmuş hadi yatağa!



Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir