TEKNOLOJİ

Whatsapp kaç mb internet harcar?

Whatsapp internet kotasını sömürüyor?

En yaygın mesajlaşma ve sesli aramalarda kullanılan Whatsapp siz farkında olmadan internet kotanızı sömürüyor.

Zeten kısıtlı bir internet alıyoruz ve bu internet kotamız durduk yere bitiyor. Peki bu kotanın bitimine Whatsapp nasıl etki ediyor, kaç mb internet yiyor?

Kullandığınız bu yazılım, sürekli online olan ve sürekli kotaya etki eden veri alışverişi yapan bir uygulamadır. Telefonunuz ve internet bağlantınız aktif olduğu sürece kotanızın bir ucundan başlayarak yavaş yavaş adeta sömürür.

En çok kotamızı nasıl harcıyoruz?

Uyglamanın bazı etkin ve bizi kullanıma sürükleyen özelliklerinden faydalanmayı seviyoruz. Örneğin fotoğraf paylaşmak. Cep telefonlarının özellikle yeni dönemlerde çıkanların çözünürlükleri o kadar yüksek ki tıpkı bir fotoğraf makinesi kalitesinde resim çekmemize yarıyor.

Buraya dikkat;

Çektiğiniz bu resimleri veya kısa videolarınızı paylaşmayı seviyorsunuz ancak, yüksek kalitede çekilen bu resimlerin MB cinsinden boyutu çok fazla. Hatta 10MB boyutunda bir resim dosyasına bile sahip olanlar var. Yani 100 resim paylaşmak 1GB kota harcamak demek!

Videolar;

En fazla kota sömürücüsü arasında. Çektiğiniz videonun boyutuna bakmak aklınıza gelmiyor ama paylaşmak aklınızdan çıkmıyor. Video dosyalarının boyutu çok büyüktür ve ortalama 20MB boyutlarına kadar ve hatta daha fazla bile çıkmaktadır. Yani 50 video paylaşmanız demek 1GB internet harcamak demek.

Sesli ve görüntülü arama;

Whatsapp internet hattınız olduğu sürece buna imkan veriyor ama kotanızı rahatça yemek için tuzak gibidir bu özellikleri. Online yapılan bu veri transferini şöyle düşünmelisiniz, boyutu büyük bir dosya transferi yaparken giden her MB kotadan düşer. Telefon görüşmeleriniz tıpkı buna benzer ve konuşma veya videolu görüşme devam ettiği sürece tık tık atmaya devam eder.

Güncellemeler;

Bir güncelleme yüklendi ve dosya boyutu 30MB uyarısı alıyorsunuz. Yüklenen bu güncellemeler sizin kotanızdan gittiği anlamına gelir ve sürekli denetlenen güncellemeler kotanızı harcar.

Ne yapmalı?

Mümkün olduğunca Wifi kullanılmalı, boyutu büyük dosyalar kablosuz bağlantılar üzerinden gönderilmeli, dolaşımda olduğunuz sürece Mobil 4.5G veya 3G internet kapatılmalı gerektiğinde açılmalı.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir