TEKNOLOJİ

Web sitesi değeri hesaplama

Web sitesi değeri hesaplama

Web sitesi alıcıları ucuza, web sitesi satıcıları pahallıya satmak ister. Bu alış ve satışın bir değeri olmalı.

Özellikle yeni bu işe el atmış webmasterler yaptıkları web sitesinin değerini hesaplamanın türlü türlü yollarını araştırmaktadır. Tabi sonuçta o kadar emek o kadar zaman harcanan gözü gibi bakılıp anlık gündemi takip eden bir site sahibi tabiki yaptığı işin değerini bilmek ister.

Webmaster forumlarında bu konulara sıklıkla rastlanmaktadır ve yardım menüleri içerisinde site değeri hesaplama sayfaları bulunmaktadır. Çoğu webmaster bu linkler üzerinden sitesinin değerini ölçüp satışa hazırlamakta ve müşteri aramaktadır.

O siteler üzerindeki site değeri hesaplama linkleri ve sayfalarının hiç önemi yoktur.

Bu bir ticarettir. Nasıl mal alıp satıyorsanız web sitesiniz de aynı bir üründür. Nasıl alexa değeri düşürülür veya nasıl sitem değerli gibi görünür mantığı yanlıştır. Ticaret usulüne uygun yapılmalıdır. Alıcı pegerank nedir bilmez, alexa sıralaması bilmez. Verdiği paraya getireceği kazanca bakar.

GELİRE GÖRE SİTE DEĞERİ

Bir web siteniz olduğunu varsayalım ve bu site üzerinden google ve diğer reklam araçları ile kazancınız aylık 250 TL olsun. Sitenizin değeri 30.000 TL dir. Aylık 1000 TL kazandıran bir web sitesinin değeri ise 120.000 TL dir.

Bu nasıl hesaplanır. Yatırımcılar için verilen para 10 yılda ana parayı kurtarıyorsa bu bir yatırımdır. Yani aylık kazanç * 120 ay olarak hesaplanmalıdır. Şunu düşünebilirsiniz; alıcı 10 yıl para kazanmadan verdiği parayı mı kurtaracak 10 yılda zarar ediyor sadece ana para çıkıyor diye.  “Bakarsan bağ olur, bakmaz isen dağ olur.” Bu hesaplama AdSense ve diğer reklam birimlerine göre hesaplamadır. Ticari siteler ayrı bir durumdur. Ticari sitelerin satışı daha başka hesaplama mantığında yürür.

Konumuza dönelim; alıcı siteyi geşiştirmek ve kazancı artırmak üzerine kurulu sistem düşündüğünden verilen para değil kazanılan para baz alınır. Aylık kazanç 250 TL’den 500 TL’ye çıktığında verilen para 60 ay da 5 yılda çıkmış olur. Tabi pazarlık esnasında yapılacak indirimler kişisel istekler üzerine yürür. 10.000 TL olarak belirlenen bir internet sitesi 7500 TL’ye de bırakılabilir.

Yatırım araçlarında ana paranın geriye döneceği durumdan ziyade aylık getirilen kazanç daha önemlidir. Şunun gibi düşünün; 250.000 TL değerinde bir dairenizi aylık 1000 TL’ye kiraya veriyorsunuz.

Yani sizin alexa değerlerinizin düşmesi ile webmaster sitelerindeki site değerinin yükselmesi mantığın çok dışındadır. Piyasayı webmaster siteleri belirlemez.. Piyasayı alıcı belirler web sitesinin kazancı belirler. Oralarda yazdığı gibi 10 katı, 20 katı verilir cümleleri tamamen yanlıştır.

Web siteleri geliştirilmek üzere satın alınır. Al dursun aylık getirsin mantığında olursa alıcı zarar eder.

Forumlarda yazılan 20 katı hesaplamalara göre; aylık 1 milyon TL kazandıran siteler 20 milyon TL’ye satın alınabiliyor.

Not: Aylık kazancınızı artırmak web sitenizin reklam yerleşimleri ile alakalıdır. Yerleşimleri doğru yaparsanız kazancınız artar.  Yanlış yerleşimli reklamlar yüzünden sitenizin değeri edeceğinden çok daha ucuza gidebilir.

Bu konuda destek ve yardım almak istiyorsanız yorum kısmından yazabilir ve yanıt alabilirsiniz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir