BİTKİ VE GIDALAR SAĞLIK

Vücutta oluşan iltihaplar için Akgünlük bitkisi

Vücutta oluşan iltihaplar için Akgünlük bitkisi

Boswellia Serrata bitkisi, doğada yetişen bitkiler arasında iltihap için en etkili çözüm yollarından birisi.

Akgünlük ağacı gövdesinde yetişen ve salınarak duran, günlük sakız olarak ismini hatırlayacağınız sakızımsı reçinenin faydaları çok fazla. Yapılan çoğu çalışmalar Akgünlük bitkisinin kullanılması gerektiğini desteklemekte.

Yapılan araştırma ve yürütülen çalışmalar akgünlük bitkisinin anti-enflamatuar yani iltihap önleyici etkisi olduğu artrit gibi iltihaplı hastalıklarda ödem ve ağrıda belirgin azalma sağladığı gözlenmiştir.

FAYDALARI

İltihaplı eklem romatizması, kireçlenme, sırt ve eklem ağrıları, hareket kısıtlılıklarını azaltmada bu bitkiden yararlanılabilir. Ayrıca bu harika bitkinin balgam söktürücü, nefes darlığını giderici özellikleriyle özellikle astım hastalarında nöbetleri azalttığı, nefes alma kapasitesini arttırdığı gözlenmiştir. Bunlara ek olarak yara iyileştirici, stres ve depresyonu gidermeye yardımcı, hafızayı güçlendirici etkileri de vardır.

Akgünlük bitkisinin kanser hastalığında tümör büyümesini önlemede, kötü hücrelerin çoğalmasını ve yayılmasını engellemede de etkili olduğu belirtilirken, sağlık açısından son derece önem taşıyan Akgünlük bitkisinin, Türkiye’de daha fazla tanıtılıp kullanımının yaygınlaşması gerektiği söylenmektedir.

Dr. Ömer CoşkunBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir