Vodafone

Vodafone Akıllı Köy projesi nedir?

Vodafone Akıllı Köy projesi nedir?

TABİT işbirliğinde Akıllı Köy projesini başlatacak olan Vodafone, 23 milyon TL’lik yatırım yapacak.

Vodafone Akıllı Köy Maliyetleri düşürüp çiftçinin gelirini üçe katlayacak olan proje köyden kente göçü de önleyecek

Daha önce Çiftçi Kulübü’nü hayata geçiren ve projeyi 6 ülkeye ihraç eden Vodafone Türkiye, şimdi de Tarımsal Bilişim ve İletişim Teknolojileri (TABİT) işbirliğinde Akıllı Köy Projesi‘ni hayata geçirecek. Aydın Kasaplar köyünün pilot köy seçildiği projeyle modern tarım uygulamalarından hayvancılığa kadar her alanda dijital teknolojiler uygulanacak. Verimlilik artışı hedeflenen projeyle çiftçiliğin tercih edilen bir meslek haline getirilmesi ve köyden kente göçün önlenmesi hedefleniyor. Toplam 298 dönüm arazide kurulacak Vodafone Akıllı Köy için 10 yılda yaklaşık 23 milyon TL’lik yatırım yapılacak. Projeyle hanehalkı gelirinin iki yılda üçe katlanması hedefleniyor.

MALİYETLERİ DÜŞÜRECEK

Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, “Vodafone Akıllı Köy‘e stratejik ortak olarak destek veriyoruz. Bu proje geleneksel tarım yöntemlerini ileri teknolojinin olanaklarıyla birleştiren yeni nesil bir kırsal yaşam modeli sunacak” dedi. Vodafone Akıllı Köy‘de 2 yılda verimlilik artışının gözlenmesinin planlandığını aktaran Öğüt, 4 yılda ise sürdürülebilir bir yapının oluşmasının hedeflendiğini ifade etti. Öğüt, şöyle devam etti: “Projeyle bitkisel üretim maliyetlerinde yüzde 20, hayvancılıkta ise yüzde 22 tasarruf ve yüzde 30 da gelir artışı öngörüyoruz. Toplam üretimde de yüzde 10 artış bekliyoruz. Tarımsal sulamada ise en az yüzde 20 tasarruf hedefliyoruz. Yanlış ilaçlama ve gübrelemeden oluşan toprak ve su kirliliğinin de önüne geçilecek. Köyün hane halkı yıllık gelir ortalaması 20 bin TL. Bunun da iki yılda 60 bin TL’ye çıkacağını öngörüyoruz.”

BİREBİR UYGULAMA YAPACAK

Tabit Kurucu Ortağı Tülin Akın, projede çiftçinin günlük operasyonlarını hafifleten, maliyet, zaman ve verimlilik avantajı sağlayan nesnelerin interneti uygulamalarının kullanılacağını söyledi. Akın, “Çiftçiler yeni üretim tekniklerinin kullanıldığı alanlarda inceleme yapacak ve yeni teknolojileri birebir uygulayacak” dedi.

SABAHBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir