BİTKİ VE GIDALAR

Vişne, en yüksek antioksidan özelliğe sahip 50 besin arasında 14. sırada

Vişne, en yüksek antioksidan özelliğe sahip 50 besin arasında 14. sırada

İçeriğinde vitamin, mineral ve meyveye antioksidan özelliği veren “antosiyanin” maddesi bulunan vişne, ateşli hastalıklara karşı bir kalkan oluşturuyor.

Vişne, içeriğindeki A, E ve C vitaminlerinin yanı sıra bol miktarda antioksidan madde içeren vişnenin özellikle sonbahar döneminde tüketilmesi gerekiyor.

Vişne, içindeki potasyum, kalsiyum ve fosfor sayesinde ateşli hastalıklara karşı bir kalkan oluşturuyor. Yapılan araştırmalara göre, vişne suyu, antioksidan özellikleriyle dikkat çeken üzüm suyu ve bitter çikolatagibi bilinen ürünleri geride bırakıyor. Vişne ve vişne suyu ayrıca, nefes alıp verirken bedene alınan toksit maddelerden arınmak için önemlidir.”

Belirlenen en yüksek antioksidan özelliğe sahip 50 besin arasında 14. sırada yer alan vişnenin suyunun tüketiminin, bahar aylarında düşen direnci artırır.

Vişne suyunun ayrıca çeşitli mikrop ve toksinlere karşı vücudu koruyucu etkiye sahip olduğunu aktaran İnanç, “Mucize meyve vişne, ödemin atılmasını, mide ve karaciğerin düzenli çalışmasını da sağlıyor.”

Prof. Dr. Neriman İnançBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir