SAĞLIK

Viral Ansefalitler: Belirtileri, Korunma ve Tedavisi

Viral Ansefalitler: Belirtileri, Korunma ve Tedavisi

Virüsler doğrudan beyin zarında yayılan ya da kan ve lenf yoluyla girip beyne yerleşerek iltihaba neden olur. İltihabın yayılım düzeyine, yerleşimine, doku ölümüne yol açmasına, ayrıca sinir dokusunun etkilenen bölgelerinin genişliğine göre de farklı tablolar ortaya çıkar.

Bulaşma Yolları

Ansefaliti; arbovirüsler, enterovirüsler, kızamık virüsü, kızamıkçık virüsü, suçiçeği, kabakulak, herpes, inflüenza virüsleri, coxsackie (kokseki) virüsleri oluşturmaktadır.

Cins, ırk ve bölge farkı gözetmeden her yaş grubunda görülür. Etken, hastalık kaynağına göre değişir. Etkenin cinsine göre bulaştırıcılık süresi ve kuluçka süresi de değişir. Bulaşma etkenin türüne göre direkt, endirekt, damlacık ve atropodalarla olur.

Bulaşma yolları;

  • Enfekte kişinin solunum damlacıkları
  • Kirlenmiş yiyecek veya içecek
  • Böcek ısırıkları
  • Cilde temas şeklinde olur.

Belirtiler

Etken, merkezi sinir sistemine yerleşerek hastalık oluşturur. Yüksek ateş, konvülziyon, menengial arazlar, apati (duygu körlenmesi), ense sertliği, baş ağrısı, bulantı, kusma, konuşma zorluğu, paraliziler, koma ve ölüm görülür.

Patogenezi hastalığın şiddetine göre değişir. Bazı hastalar ya tamamen iyileşir. Ya da kalıcı hasar ve ölüm görülür. Ölüm oranı çocuklarda yüksektir.

Bulgular

Klinik tanı, yüksek ateş, havale, dalgınlık ve koma gibi belirtilerle konabilir. Beyinle ilgili bütün hastalıklarla karıştırılır.

Laboratuvar çalışmasında kanda antikor düzeyi, lökosit sayısı ve BOS‟ta hücre sayısına bakılır.

Komplikasyonları

Kalıcı beyin hasarına sebep olur. İşitme, kas kontrolü, hafıza ve konuşma merkezlerini etkiler. Koma, ölüm ve paralizilerdir.

Korunma

  • Yaz aylarında sivrisineklerin çok olduğu dönemlerde uzun kollu kıyafetler giyilmelidir.
  • İnsektisitlerle ilaçlama yapılmalıdır.
  • Bulaşma yollarına yönelik önlemler alınmalıdır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir