KADIN

Vajinadan gelen koku neden olur, vajina kokusunun çözümleri nelerdir?

Vajinadan gelen koku neden olur, vajina kokusunun çözümleri nelerdir?

İçerisinde sıvı barından organların tümünden koku gelmesi gayet normaldir. Her kadın vücudunda oluşan farklılıkları değişimleri ve önceki ve sonraki vajina kokusu farkını kolayca kendi yöntemleriyle anlayabilir hissedebilir.

Vajina kokusunda bir tuhaflık olması durumunda normalinden her zamanki durumun aksine daha fazla ağır kokular gelmeye başladıysa ve bu kokular sizi rahatsız ediyorsa hazırladığımız makale size bu konuda aydınlarıcı bilgiler verecektir.

 

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]

Önemli Uyarı:

“Sitemiz üzerinden bilgi sahibi olduğunuz sağlık konuları sadece bilgilendirme amaçlı olup tedavi niteliği taşımamaktadır. Vajina kokusu hakkındaki yazımız ve diğer hassas sağlık konularında kendi kendinize veya internet üzerinden teşhis koymayınız ve tedavi uygulamayınız. Tedavi sağlık kuruluşlarında ve uzman gözetimleri altında yapılmalıdır.”

[/box]

Vajina kokusundaki en büyük etken; vajinanın enfeksiyon kapmasından kaynaklanır.

Vajinadan gelen koku, vajina kokusunun çözümleri:

Vajinanın içerisinde bulunan sıvı ve sürekli üretilen salgılar koku yaymaktadır ve bu gayet doğal ve normaldir. Eğer vajina bu salgıları üretmiyor olsaydı kendi bakımını yapması mümkün olmayacaktır. Öyle bir durumda ise sürekli epilasyon merkezlerinde yapılan bakımlar gibi bakım yapma gereği doğacaktı.

Vajina içerisinde üretilen salgının işlevini yitirmesi ve zararlı bakterilerin çoğalması durumunda vajina salgısının kokusu artacaktır. Vajina kokusunun anormal bir seviye söz konusu ise enfeksiyon kapma ihtimaliniz yüksektir. Bu durumlarda çok sık rastlanan bakteri türü  “Bakteriyel vajinoz” olabilir. Basit bir yöntem ile tedavisi mümkündür.

Diğer yollar sebebi ile oluşan kötü vajina kokusuna önlem almak için;

 1. Hava akışını engelleyecek dar kıyafetler giymeyin,
 2. İç çamaşırlarınızı pamuklu tercih edin,
 3. Kendinize teşhis koyarak ilaç kullanmayın,
 4. Cinsel ilişkilerde kordom kullanın,
 5. Kullandığınız tamponları sık değiştirmeye özen gösterin,
 6. Kokuların fazlalaştığı dönemlerde yoğurt ve ayran tüketin,

Vajina içerisine su ile temizlik yapmaya çalışmayın.

Bu uygulamalar vajinanızın sağlığını korumak ve üretilen salgıların kötü huylu bakterileri yok etmesi için imkan vermektedir.

Hangi durumları dikkate almalısınız?

 • Vajinanızda ağrılar ve sızılar oluşuyorsa,
 • Vajina içerisinde yanma varsa,
 • Kokunun tuhaf ve garip gelmesi durumu varsa,
 • İdrar yaparken yanma varsa,
 • Akıntının rengi değişmişse

Bu durumlar uzman kişilerin kontrol etmesi gereken durumlardır. En yakın sağlık kuruluşundan destek alabilirsiniz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir