KADIN

Vajina sağlığı nasıl korunur? Vajina bakımı ve vajina temizliği nasıl yapılır?

Vajina sağlığı nasıl korunur? Vajina bakımı ve vajina temizliği nasıl yapılır?

Kadınların vajina bakımı ve vajina temizliğini yapılacak bakımlar arasında ilk sıraya almaları gerekmektedir. Konumuz içerisinde vajina bakımı ve temizliği hakkında detaylı bilgiye ulaşabileceksiniz. Sağlığınızı tehlikeye atmamak adına önem derecesi en yüksek temizlik vajina da olmalıdır.

Çoğu kadının cinsel ilişki sonrasında başvurduğu vajinayı yıkamak “vajina temizliği” olarak düşünülmektedir. Peki ilişki sonlarında vajina yıkamak, vajinayı sabun kullanarak yıkamak ve ilişki sonrasında yıkama işlemleri ne kadar doğru? Tam olarak temizlik gerçekleşmiş oluyor mu?

Cinsel ilişki sonrasında vajina temizliği:

Kadınların büyük çoğunluğu cinsel ilişkinin ardından temizliğini vajinayı yıkayarak gerçekleştirir. Öncelike şunu belirtelim; vajinayı suyla yıkamak spermlerin işlevlerini yok etmez. Spermler çok hareketli hücreler olduğundan hamile kalma olasılığınız sadece 1 seviye düşer.

Vajinanızı suyla yıkamanızın ardından bakterilerin, mantarların ve virüslerin giderilmesini ve bunlardan korunmanızı sağlamaz. Vajina içerisinde bu tür yıkama işlemi yapmaya çalışıyorsanız kendinize temizlikten çok sağlığınız açısından zarar veriyorsunuz demektir.

Sabun ile vajina temizliği yapılır mı?

Vajina bakımınızı veya vajina temizliğinizi sabun kullanarak yapmayınız. Vajina içerisinde buluna asidik ortam bu ortamı sabunun zarar verme etkisi mevcuttur. Vajina içerisine temas edilmeden vajina dış bölgeleri temizliği yapılabilir.

Sabunla vajina temizliği yapmaya çalıştığınız durumlarda;

  1. Vajina yanma hissi;
  2. İyi huylu bakterilerin yok olmasına,
  3. Vücut savunma elemanlarının işlevini yitirmesine neden olabilir.

Bu sonuçlar sonucunda ciddi enfeksiyonlar geçirme riskiniz fazlalaşır. Vajina bakımı için üretilen ürünler vajina içi için değil vajina dışı çevresel bölgeler için üretilmektedir.

Vajina içi bakımı ve temizliği yapılmalı mı?

Vücudun dışarıya açılan her bölgesinin kendine ait temizleme mekanizması da bulunmaktadır. Vajinanın da kendine has temizleme yöntemleri bulunmaktadır. Vajinanın içerisinde daimi bulunan salgı zararlı bakterilerin giderilmesi ve öldürülmesi için lökositleri ve bazı iyi huylu bakterileri içerir. Bu durum hiç temizlik yapılmasa da kendine kendine temizleyici mekanizmayı devreya almak gibidir. Vajinanın kendine has bu yöntemini dışarıdan uygulanan başka temizlik yöntemleri mekanizmanın bozulmasına, vajinanın temizlik işlevini yerine getirememesine neden olabilir. Eğer enfeksiyon durumu sözkonusu değilse vajina içerisinin temizlenmesi gerekmez.

Vajina temizlik ürünleri kullanmak doğru mu?

Kimyasal maddeler kozmetik ürünler içerisinde bulunmaktadır. Kullanılan bu kimyasal ürünlerin herhangi birine alerjik bir durumun oluşması durumunda “vajinit” olarak bilinen vajina içi iltihaplanma enfeksiyonu oluşabilir.

Vajinanın kendi içerisinde bulunan temizleme çarkı kullanacağınız ürünler yüzünden bozulabilir, işlevini kaybedebilir. Bu durumda üretme olduğu saldılar kötü huylu bakterilerin hayatta kalmasına neden olabilir. Bu çarka zarar verebilecek kozmetik kimyasl madde içeren ürünler kullanılmamalıdır.

Temiz vajina kendini nasıl belli eder?

Hijyenik bir vajina konusunda eğer kadın bakire bir kadın ise bu konuda endişelenecek bir durum yoktur.

Cinsel ilişki yaşayan kadınlarda ise;

  1. Vajina salgısının kokusu,
  2. Vajina salgısının miktarı,
  3. Vajina salgısının rengi,

durumlarını inceleyerek durumlarını test edebilirler. Bu durumlarda anormal bir seviye söz konusu ise enfeksiyon kapma ihtimaliniz yüksektir. Bu durumlarda çok sık rastlanan bakteri türü  “Bakteriyel vajinoz” olabilir. Basit bir yöntem ile tedavisi mümkündür.

Vajinal konularda yaşanan rahatsızlık ve belirtilerde kendinize internet üzerinden çözümler üreterek işlem yapmaya kalkışmayınız. İnternet üzerinden alacağınız bilgiler sadece bilgi amaçlıdır tedavi amacı ile kullanılmamalıdır. Sağlığınız için en yakın sağlık kuruluşundan destek almanız gerektiğini unutmamalısınız. Hijyen gerektiren ve hassas bölgeler için bakımlar mutlaka uzman sağlıkçı kontrolü altında uygulanmalıdır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir