KADIN

Vajina dudak sarkması, iç ve dış dudakları neden sarkar çözümleri nelerdir?

Vajina dudak sarkması, iç ve dış dudakları neden sarkar çözümleri nelerdir?

Vajinal sorunlara estetik çözümler

Doğuştan, doğum sonrası, yaşlanma, travma gibi nedenlerle oluşan genital bölgede esneme, sarkma ve vajinadaki asimetrik problemler birçok kadını mutsuz ediyor. Medicana Konya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Jule Esen, cinsel bölge estetiğinin, kişinin özgüvenini arttırdığını ve sağlıklı bir cinsel birliktelik açısından önem taşıdığını söylüyor.

[dropcap]G[/dropcap]enital bölgenin görünümü düzeltmek ve güzelleştirmek mümkün. ‘Vajinal gençleştirme’, ‘vajinoplasti’, ‘labioplasti’ olarak adlandırılan cerrahi prosedürler dış genital bölge ve vajinaya daha genç bir görünüm sağlamak için yapılıyor. Son yıllarda gittikçe talep gören cinsel bölge estetiği, kişinin kendine olan özgüveninin artması ve sağlıklı bir cinsel birliktelik açısından oldukça önem taşıyor. Bu türdeki cerrahi girişimler sanıldığı gibi sadece estetik kaygılarla da yapılmıyor. Genital bölgede olan hasarlar hijyenin kötü etkilenmesine, sık geçirilen enfeksiyonlara ve pelvik ağrıya neden oluyor. Zor ve çok kilolu bebek doğurma gibi etkenlerle, pelvik yapıların hasarı ile idrar kaçırma problemleri de bir arada olabiliyor.

Vajinal doğum, yaşlanma, travma veya genetik nedenlerle vajinal doku ve çevresindeki kasların sıkılığı, gerginliği ve gücü kaybedilebilir. Birçok kadın vajinasında gevşeklik ve tatminsizlik hissederken erkek partneri de cinsel ilişki esnasında aynı duyguyu hisseder. Labium minör denilen küçük dudaklardaki uzunluk, genişlik, düzgünsüzlük veya doğumdan kaynaklanan vajina girişindeki travmalar da genital bölgenin kötü görünmesine neden olabilir. Bu durum cinsel ilişki esnasında rahatsızlık, kronik ağrı, aşırı hassasiyet ve dar kot/mayo gibi giysileri giymekte sıkıntı yaratabilir. Çoğu kadın bu şikâyetlerle yaşayabilir ancak tedavisi ve düzeltilmesi mümkündür.

Vajinoplasti

Vaginoplasti yani vajinayı daraltma operasyonu genellikle bir veya birden fazla normal vajinal doğum gerçekleştirmiş, zorlu, kilolu bebek doğumu hikâyesi olan kadınlara yapılıyor.

Uzamış kıvrımlar cinsel ilişki esnasında penisin sürtünmesi ve vajina içine doğru germesiyle ilişki esnasında ve sonrasında dokuda mukoza tahriş ve yırtıkları oluşturabilir. Bu durumda yapılan labioplasti operasyonu oldukça işe yarar. Operasyonda, şekil bozukluğuna neden olan doku ve kıvrımların fazla kısımları cerrahi olarak çıkarılır, dudaklara olması gereken şekil verilir. Labioplasti operasyonu düzeltilecek olan kısmın genişliğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Dudaklara olması gereken uygun şekil verildikten sonra bölge eriyebilen dikişler ile dikilir. Operasyon yaklaşık 30 dakika sürer. Hasta uyandırıldıktan sonra yaklaşık 1 saat gözlem odasında dinlendirilir, ağrı ve kanama kontrolü ardından hasta kolaylıkla yürüyerek evine gidebilir. Günlük pansumanları ve reçetesini uygulayan hastanın operasyon bölgesi yaklaşık 7-15 gün içinde iyileşir. 30 günün sonunda bir cerrah eli değmemiş gibi tamamen doğal, güzel ve düzgün bir görüntü elde edilir.

Vajinoplasti operasyonu ve labioplasti, kötü iyileşmiş epizyotomi, doğum dikiş skarlarını gidermek için de uygulanabilir. Kötü skarlar dikiş izleri ağrılı cinsel birlikteliğe de neden olabilir, bu gibi durumlar da cerrahi olarak giderilebilir. Bu operasyon, henüz cinsel yaşamı başlamamış genç kızlara estetik ve hijyenik sebeplerle de yapılabilir. Doğuştan genital bölgenin asimetrik olması da düzeltilebilir bir problemdir. Operasyon esnasında kızlık zarına dokunulmaz, bekârete zarar verilmez.

Mons pubis ameliyatı

Genital bölgenin üst kısmındaki yağlı kısım da, çok kabarıklık olduğu durumlarda dar pantolon ve kıyafetlerde kötü görünümler ortaya çıkabiliyor. Bu türdeki problemler liposuction ameliyatı ile gideriliyor.

Genellikle şikâyet penisi kavrayamama, hissedememe, cinsel ilişki esnasında duyulan bolluk hissi ve hava çıkarma sesi gelmesidir. Bu operasyonda amaçlanan vajinadaki bol kısmı cerrahi olarak çıkartıp daraltmak ve altındaki bağ ve kas dokusunu penisi güzel kavrayacak şekilde sıkılaştırmaktır. İleri yaşlardaki kadınlarda da zayıflayan bağ ve kas dokusu nedeniyle idrar torbası ve kalın bağırsakta vajinaya doğru şişme görülebilir. Bu hastalara da vajinanın ön ve arka duvarına cerrahi düzeltme yapılır, idrar torbası ve bağırsağın vajen duvarına doğru bombeleşmesi ortadan kaldırılır. Operasyon lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Ameliyat yaklaşık 30-45 dakika sürebilir, ameliyattan sonra 1-2 saat gözlem odasında istirahatin ardından hasta yürüyerek evine gidebilir. 4-5 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Genellikle eriyen dikiş iplikleri kullanıldığı için dikişlerinin alınmasına ihtiyaç duyulmaz. Oldukça yüz güldürücü ve memnuniyet verici bir operasyondur.

Labioplasti

Genital bölgede büyük dudakların iç kısmında yer alan küçük dudaklar yani labium minörlere yapılan cerrahi düzeltme operasyonuna ‘labioplasti’ adı verilir. Labium minörler her kadında değişik büyüklükte ve yapıda olabilir, ancak olması gereken normal şekli büyük dudakların içerisinde klitorisin her iki yanından aşağı doğru silik bir halde yer alması ve büyük dudakların dışına doğru taşmamasıdır. Aksi olduğu durumlarda yani vajinayı ve idrar deliğini çevreleyen bu küçük dudakların aşırı büyük, aşırı kıvrımlı ve büyük dudakların içinden dışarı taşacak tarzda uzun olduğu durumlarda; gözle görülür estetik şekil bozukluğunun yanı sıra hijyenik ve cinsel yaşamı olumsuz etkileyen durumlar gelişebilir. Bu tip şekil bozukluğu olan kadınların en sık başvurma nedeni cinsel ilişki esnasında partnerine karşı utanma, görünümünden dolayı kendini rahatsız hissetme ve özgüvenini yitirmesinden ötürü cinsel ilişki eyleminden kaçınmadır. Ayrıca büyük dudakların dışına taşmasından ötürü yıllar geçtikçe giderek koyulaşan küçük dudaklar zaman zaman iç çamaşırının sürtünmesi, çamaşır ve mayodan bile fark edilebilecek kabarıklık hali, kişisel hijyenin yapılması esnasında tahriş ve acıma gelişebilir. Küçük dudakların kıvrımlarında biriken akıntı, terleme dolayısıyla oluşan salgılar zaman zaman bölgenin kötü kokmasına neden olabilir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir