KADIN

Vajina daraltma yöntemleri

Vajina daraltma yöntemleri

Vajina nedir ve vajina nasıl bir organdır?

Vajina ya da vajen; vajina-vajen girişi ile başlayan ve üst uç kısmında rahimağzının yer aldığı içi boş silindir şeklinde ve normal halde yaklaşık 7-10 santimetre uzunluğunda, 3 santimetre genişliğinde bir yapı. Memelilerde dölün vücuda girdiği, insandamenstruasyon atıklarının vücuttan çıktığı organdır.

Vajina girişinde bulunan Bartholin adı verilen salgı bezleri cinsel ilişki sırasında vajina girişinin ve vajina duvarlarının kayganlaşmasını sağlar.

Normalde ön ve arka duvarları birbiri üzerine katlanmış olarak duran bu yapı, doğum eyleminde doğum kanalının yumuşak kısmının yapısında yer alır ve bebeğin başının geçmesine müsaade edecek kadar esner.

Vajen yüksek derecede esneyebilme yeteneğine sahip bir organdır. Bu özelliğini üç katmanından orta katmanını oluşturan kas katmanına borçludur. Cinsel ilişki esnasında genişliğini ve uzunluğunu duhul olan penisin çapına ve uzunluğuna göre belli oranlarda arttırabilmektedir.

Vajinanın asli görevleri nelerdir?

 1. Cinsel ihtiyaçlar için kullanılan bir organdır.
 2. Doğumu gerçekleştiren bir organıdır.
 3. Adet dönemlerinde kanı dışarı atma kanalıdır.
 4. İdrar kanalı içeirinde kanaldır.

Vajinanın genişleme nedenleri nelerdir?

Ana nedenler;

 • İlerleyen yaş vajina genişlemesi için bir nedendir.
 • Normal yapılan doğumlar vajina genişlemesine sebep olur.
 • Genetik yatkınlık ile bağ dokusunun zayıflığı.
 • Sık yaşanan cinsel ilişkiler.
 • Kürtaj gibi cerrahi müdahaleler genişleme yapar.

Vajinal relaksasyon sendromu olarak da adlandırılır.

Doğum ile vajina neden genişler?

 • Yapılan doğum sıklığına göre vajina genişlemesi görülür. Normal doğum beklenirken bebeğin aşağıya tam olarak inememesi sonucu doğumun sezaryenle sonuçlanması dahi vajinanın genişlemesine, enleşmesine ve bollaşma haline getiren bir sebeptir. Normal doğum sonrasında ise vajinanın genişlemesi ve bollaşması kalıcıdır. Vajinanın normal haline dönmesi beklenmemelidir.

Vajina muayeneleri ve cinsel ilişkilerde vajina genişlemesi:

 • Jinekologların yaptığı muayeneler, yapılan kürtajlar ve sık yapılan cinsel ilişkiler vajina genişlemesinin sebepleri arasındadır.

İlerleyen yaş vajina genişlemesine yardımcı olur

 • İlerleyen yaşa bağlı olarak vajina içi dokusu zayıflamaktadır. Özellikle sigara içenlerde ise bu durum daha hızlı etki göstermektedir. Yaşınız ilerledijkçe vajinanın genişlemesi ve bollaşması normaldir.

Genetik sebeplerden dolayı vajina genişlemesi:

 • Genç kızlarda vajina genişliği doğuştan gelen bir durum olabilmektedir. Vajina içerisinde ileri seviyede yumaşama olması bile olağandır. Cinsel ilişkilerde bu durum olumsuz sonuçlar göstermez ve normal olarak haz alımı devam eder.

Vajina daraltması neden yapılır?

Genel olarak lazer ile yapılan bu işlem hem erkek hemde kadın açısından cinsel mutluluğun daha fazla olması, görüntünün göze daha doğal görünmesi amacı ile vajina daraltma ameliyatları yapılmaktadır. Daralan vajina daha fazla zevk vermektedir.

Bu tedavi yöntemi, lazer ışığının vajina içerisindeki bağ dokusunun aktive edilerek sıkılaştırma gerçekleştirmektedir. Bu uygulama sonucunda dokular üzerindeki uyarılmalar 2 ay süre ile devam eder ve sonrasında vajina daralması ve sıkılaşması kendi halinde sürmektedir.

Vajina daraltma işlemini kimler yaptırır?

 • Cinsel hazzın daha fazlasını yaşamak isteyen bayanlara,
 • Vajina içi kolajen bağ dokusunun zayıflığı nedeni ile idrar kaçırma şikayeti yaşayanlarda,
 • Vajinalarında gevşeme hissi yaşayan ve ameliyat olma kaygısı yaşayan kadınlarda,
 • Vajinadaki gevşeme nedeni ile partnerleri ile ilişkilerinde zevk alamayan, partnerleri ile sorun yaşayan, orgazm olamayan ve ameliyat olup günlük hayatından uzak kalmak istemeyen kadınlarda,
 • Cinsel ilişkide ağrı sorunu yaşayan belli grup hastalarda,
 • Sık sık vajina enfeksiyonlarla (vajinit problemi) karşılaşan kadınlarda,
 • Menopozda veya menopoz haricinde vajinal ıslanma sorunu ile karşı karşıya olan kadınlarda uygulanmaktadır.

Lazerle vajina daraltma ve yenileme işlemleri doğru teknik ile yapıldığında oldukça yüzgüldürücü sonuçlar vermektedir. Vajinal rejuvenasyon işlemi ortalama olarak 20 dakika sürmektedir. Cerrahi bir işlem olmadığı için, riskleri de yok denecek kadar azdır. İşlem sonrası vajina içi sıkılığın artışına paralel olarak cinsel ilişki sırasında hissedilen haz da artmaktadır.

Vajinaya daraltmaya alternatif yöntemler:

Özellikle son yıllarda geliştirilen RF (Radyofrekans) cihazı ile vajina daraltma da yapılan farklı bir uygulamadır. Buradaki amaç cinsel illişkide hazzı arttırmak ve orgazm fonksiyonunu sağlamaktır.  Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir