DÜNYA

Uzaylılar sinyal gönderdi, Uzaydan sinyal var

Uzaylılar sinyal gönderdi, Uzaydan sinyal var

Geçen yıl Rusya’da bir teleskobun, 95 ışık yıldızı uzaklıktaki bir yıldızın yörüngesinden bir sinyal aldığı belirtiliyor.

SİNYAL BİLİM DÜNYASINDA BÜYÜK ŞAŞKINLIK YARATTI

Uzayın derinliklerindeki güneş benzeri bir yıldızdan gelen radyo sinyali, bilim dünyasını şaşkına çevirdi.  95 ışık yılı uzaklıktaki ‘hd 164595’ isimli yıldızdan gelen sinyal ilk kez Rusya’nın Karaçay-Çerkezya bölgesinde bulunan ‘ratan-600’ radyo teleskobuyla, 15 Mayıs 2015’te keşfedildi.

KEŞFİ 1 YIL SONRA AÇIKLADILAR

1 yıl sonra duyurulan keşif, uzay bilimcilerini oldukça heyecanlandırdı. Dünya dışı akıllı yaşam araştırmalarını yürüten SETI adlı ekip, kuzey Kaliforniya ve Panama’da bulunan teleskopları aracılığıyla, uzayın derinliklerinden gelen sinyali takip altına aldı.

SİNYALİ TAKIMYILDIZINDA YAŞAYAN UZAYLILAR GÖNDERMİŞ OLABİLİR

Haber, bilim dünyasını heyecanlandırdığı kadar hararetli bir tartışmaya da sürükledi. Bir kısım bilim insanı, sinyali, takımyıldızında yaşayan uzaylıların göndermiş olabileceğini öne sürüyor.  Sinyalin arkasında, yıldızın çekim gücü ile sesi başka bir noktaya taşıyan “mikro-mercekleme” olarak bilinen uzay olayının olabileceğini savunanlar da var.

Radyo sinyalinin, önümüzdeki ay Meksika’da toplanacak olan uluslararası uzay kongresinde çetin tartışmalara neden olması bekleniyor.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir