GENEL

Uykuda hapşırmak, uyurken neden hapşırırız?

Uykuda hapşırma

Hastalık dönemlerinde uyumaya çalıştığımızda uzun süreli öküsürkler uykuya dalmak için uzun süreler alabilmektedir. Hatta farkına bile varmadan gece boyunca bile uykuda öküsürmek mümkündür. Fakat bu durum hapşırma için geçerli değildir. Hapşıran kişi anında uykudan uyarınır?

Neden hapşırırız?

Burada bahsettiğimiz hapşırma “rüyada hapşırmak” veya “rüyada hapşırdığını görmek” değildir. Fiziksel olarak gerçekleşen uyku esnasındaki hapşırmadır.

Hapşırmanın nedeni? burun kanallarında bulunan sinirlerin uyarılması sonucu burnun verdiği psikolojik bir reaksiyonun gerçekleşmesine hapşırma denir. Ani olarak gerçekleşen burun ve ağız yolu ile nefes verme işlemi sesli bir şekilde gerçekleşir. Burundan alınan nefes, dar bir hava kanalından türbülans oluşturarak geçer ve bu sırada ısının ayarlaması esnasında tozlar gibi etkenler filtremeleden geçer.

Burundaki sinirlerin uyarılması farklı nedenlerden dolayı gerçekleşir. Toz, duman, parfüm veya ışık ile karşılaşmak bile hapşırma nedenleriyken aynı zamanda alerjik yapı hapşırmaya neden olur. Güneşe baktığınızda bu nedenden dolayı hapşırmanız muhtemeldir. Hapşırma öncesinde ince bir ısırılma hissi gibi sirin uçlarının gönderdii ikaz sonrası burundan önce bir salgı gelir. Gelen bu salgı pek farkedilmez.

Burunda oluşan bu salgı, beyni ikaz eder ve baş ve boyun kasları uyarılma neticesinde ani bir nefes boşalması gerçekleşir. Ses tellerinin olduğu kısım kapanır ve hava basıncı yükselir. Ani bir hızla açılarak hava ses çıkartarak dışarıya verilir. Gerçekleşen bu basıncı hava akışı ile burundaki toz ve diğer mikroplar ile yabancı maddeler dışarıya atılmış olur.

Buradaki bir diğer garip şey ise; hapşırmadan çıkan mikroplar bulaşma yolu olarak eller aracılığı ile bulaşan mikroplardan daha azdır.

Uykuda veya rüya esnasında sinir sisteminin mesai bitiminden dolayı bazı elemanları kapalıdır ve hapşırma meyda gelmez. Eğer uyarı çok fazla ise uykuda hapşırmak mümkündür ve anında uyanılır.

Basınçlı oluşan bu hapşırma uykudan uyanmaya neden olur. Uyku içerisinde farkında olmadığınız hapşırmalar olmaz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir