GENEL

Uyku Rehberi

Uyku için bir rehbere ihtiyacınız varsa!

Uyku eksikliğinden doğabilecek sebepler ve güzel bir uykuyla iyi bir dinlenme hakkında ipuçları ve ne kadar uyumamız gerektiği hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Çocuklar için şekerleme yapmanın dünyadaki en kötü şey olması komik değil mi? Televizyon izlemek ve dışarıda oyun oynamak varken neden uyumak gerekiyor ki? Yetişkinler olarak uyku aruzladığımız birşey.. ama hareketli yaşamlarla birlikte ikinci plana atılıyor. Bu, endişe verici bir durum çünkü iyi bir gece uykusu sağlıklı yaşamak için en önemli şeylerden birisi ama birçok insanın önemliler listesinde bulunmuyor.

Uyku eksikliğinin etkileri

Nüfusun büyük bir çoğunluğu uyku eksikliğinden etkileniyor. Uykusuzluk, günlük işlerin aksatılmasında daha da öteye gidebilir, sağlığı da etkileyebilir.

Uykusuzluğun size zararları;

  • Hafıza kaybı,
  • Kilo dalgalanması,
  • Kalp hastalığı,
  • Zayıf bağışıklık sistemi,
  • Yüksek kan basıncı.

İyi bir uyku için tavsiyeler

Program: Uyku programı tutun. En iyisi eynı saatte uyumak ve aynı saatte uyanmaktır. Yeni bir uyku düzenine kavuşmak 7 gün sürer ama tipik bir uyku düzenine geri dönme sadece 1 gün sürer.

Egzersiz: Düzenli egzersiz yapın. Düzenl şekilde yapılan egzersiz sonu yorulmak ve daha iyi uyuması normaldir. Sadece günde 10 dakikalık yürüyüş bile uyku iyi bir gece uykusu ihtimalini arttırır.

Duş: Sıcak duş alın. Yatağa girmeden önce sıcak bir duş veya ılık bir banyo rahatlatır, uykuya dalmayı kolaylaştırır. Vücut ısınız düştüğünde metabolik aktivitedeki azalma nedeni ile vücut daha uyuşuk olur.

Yemek: Uykudan önce yemek yemeyin. Vücut, besinleri sindirirken, kalp atışınız artarak çalışmadan metabolize konumuna geçer. Bu durum aynı zamanda gece uyanma olasılığını arttırır.

Şekerleme: Uzun süreli kestirmeler yapmayın. 20 dakikadan fazla yapılan kestirmeler gece uykuya dalmanızı zorlaştırır.

Sıcaklık: Doğru seviyede tutun. Uyumak için ideal yatak ocası sıcaklığı 18-22 derece arasındadır. Çok sıcak veya çok soğuk uykuyu zorlaştırır.

Uykuya ne kadar ihtiyacımız var?

1 yaşa kadar:  14 – 15 saat,

1 – 3 yaş: 12 – 14 saat,

3 – 5 yaş: 11 – 13 saat,

5 – 12 yaş: 10 – 12 saat,

12 -18 yaş: 8.5 – 10 saat,

18 yaş üzeri: 7.5 – 9 saat.

Düzenli uyuduğunuz her gün daha zince bir beyne sahip olursunuz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir