KADIN

Uyku eğitimi verirken çocuklarda bunları uygulayın

Uyku eğitimi şart! Çocuklar uyumuyor ki..

Uyku eğitimi: Şimdi birilerine bunu sordum ve çocuklara uyku eğitimi nasıl verilir dedim. Işığı kapayın onlar uyurlar dedi. Biri de valla bizimkiler hiç uyumuyor 12-1 gibi bizle birlikte yatıyorlar dedi. Yani bakın hemen her çocuk için nasıl uyku düzensizliği ve vücut dengelerini etkileyecek bir yaşam biçimleri uyguladığımız açıkça ortada.

Bir bebek 16 saat, 1 yaşında 13-14 saat, okul öncesi 12 saat uyku uyumalıdır. Sonraki günün sorunsuz devam edebilmesi için şarttır. Uykusunu alamayan bebek veya çocuklar sonraki günde öğrenme, oynama, denge, yeme içme sorunları ile karşılaşır.

Hemen her çocuğun uyuma düzeni birbirine benziyor olsa bile kendi başına uykuya alışma sürecinde bazı evreler vardır. Sallayarak, kucakta, oynayarak, müzikle gibi çeşitli yöntemler çocuğun sonraki dönem uyku düzeni alışma evreleridir.

Yeteri düzeyde uyumayan ve uyumayı reddeden bebekler için bazı problemler ön plana çıkar bunlar;

 • Anne ve babanın günlük rutin uygulama eksikliği,
 • Hatalı uyku denemeleri,
 • Açlık sorunları,
 • Uyku öncesi yorulma,
 • Hastalıklar.

Uyku düzeninde yapılan hatalar

 • Annenin doğumdan sonraki çocuğa verdiği birlikte uyuma, oyun oynama ve tensel temasın alışkanlık haline gelmesi sonucu sonradan bu alışkanlıkları bebeğin görememesi,
 • Odanın konforu ve uyku kıyafetlerinin kontrol edilmemesi ve odanın ses kontrolü yapılmaması,
 • Gece uyanan çocuğun anne baba yatağına alınıp uykuya devam ettirilmesi,
 • Çocuğun uyumadan önceki, oyun, sevgi, ilgi gibi ihtiyaçlarını karşılamadan uyutmak,
 • Fazla uyutmak,
 • Yatma zamanından ve yatak yerinden ödün vermek

başlıca hatalar arasındadır.

Uyku eğitimi: Şimdi birilerine bunu sordum ve çocuklara uyku eğitimi nasıl verilir dedim.
Uyku eğitimi: Şimdi birilerine bunu sordum ve çocuklara uyku eğitimi nasıl verilir dedim.

Uyku eğitimi nasıl verilir?

Çocukların 4 yaşına kadar öğle saatlerinde uyuması gerektiği akılda olmalıdır. Bu saatler dikkate alınmalı ve gözlemlenmelidir. Çocuklar 3 yaşından sonra düzenli gece uykusu ile beraber öğle uykularını reddedebilir. Zorlamak yerine uyku düzeni yerleştirilirse kendiliğinden gerçekleşir. Çocukların uyku saatini anımsatmak yerine bir alarm kurulabilir ve çocuk her gece o sesin uyuma zamanına işaret ettiğini daha iyi anlar. Işığı loş hale getirmek ve yatırdığınızda bir hikaye kitabı veya hafif bir müzik uyumayı kolaylaştırabilir. Çocuk uyuyana kadar başında beklenebilir ama uyandıktan sonra yine kendi yatağına gitmesi gerektiği öğretilmelidir ve bu konuda katı olmalısınız.

Çocuğu kendi yatağı yerine sizin yatağınızda uyumasını sağlamak ileride sorunlar yaratacaktır. Çocukla kendi odasında uyuması gerektiği konuşarak öğretilmelidir ve o yatağın ona ait olduğu anlatılmalıdır. Aksi halde çocuklar kendi yataklarında uyuma becerilerini kaybedebilir ve alıştırmak daha da zorlaşacaktır. Kişilik gelişimine de etki eden bu durum anne babası ile uyuyanlarda bağımlılık haline gelebilir.

Çocukların gece ağlamaları anne ihtiyacından onu görme ve güvende olma duygusu hissetmesi açısından önemlidir. Gece uyanan çocuğu yatağında uykuya dalana kadar beklemek en doğru seçim olacaktır. Bu uyanmaların süresi olmaksızın aynı şekilde tekrarlanmalıdır.

Çocukların yaşı büyüdükçe göreceği rüyalar korkmasına ve rüyayı gerçek ile ayırt edememesine neden olabilir. Böyle durumlarda çocuğa canavar yoktur demek yerine, onu alıp evdeki kapıların kilitli olduğunu ve odaların boş olduğunu korkacak bir durumun olmadığı aşılanmalıdır.

Çocuğun yatağında bir oyuncağı ile birlikte yatması güven duygusu aşılar. Alışkanlığı yoksa alıştırabilirsiniz. Uyku bir ceza olmamalıdır, cezalısın odana git yatağına yat demek yanlıştır. Uyku ile cezayı birbirinden ayırmalısınız. Babası seyahate giden çocuğu annenin yanına alması mevcut düzeni bozmaya ve gerilemeye neden olur dikkat etmelisiniz.

Sabır gerektiren uyku eğitimi zaman alabilir ama bıkmadan konuşarak öğretilmelidir. Sinirlenmek ve zora koşmak doğru olmaz ve çocuk doğruyu yanlışı ayırt edemez. Tutarlı, bol sevgi ve yeterince ilgi ile bunu başarabilirsiniz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir