KADIN

Ütü nasıl yapılır, giysiler nasıl ütülenmelidir?

Ütü nasıl yapılır, giysiler nasıl ütülenmelidir?

Elbiselerin nasıl ütüleneceğini giyselerinizin nasıl daha uzun süre yeni kalacağını bilmiyor olabilirsiniz. Ütü yapmak sıkıcı bir zaman kaybı gibi görünse de her evin ihtiyacı olması yüzünden mutlaka ütüyü doğru şekilde yapmalıyız.

Yanlış yapılan ütüler hem giysilerinize zarar verir ömrünü kısaltır hemde elbiselerin daha kötü durmasını göze hoş görünmeyen bir durum karşınıza çıkmasına neden olabilir.

Doğru ütü nasıl yapılır ve ütü nasıl yapılmalıdır?

İşte ütü yapmanın ince noktaları;

  • İlk yapmanız gereken işlem ütülenecek giysileri satın aldığınızda etiket üzerinde yazan ütü sıcaklık derecelerine göre ütülenecek malzemeleri sıraya sokmaktır. Yani sıraya göre en düşük sıcaklıkta ütülenmesi gerekenler ilk başa daha sıcak ütülenecekler ise 2. sıraya alınmalıdır.
  • Ütü yaparken giysilerin kesinlikle nemli olması gerekmektedir. Nemli olmayan giysiler yanma tehlikesiyle karşılaşabilir. Ayrıca, gözünüze çarpan ütü parlaklıları giysinin nemsiz ütülendiğinin göstergesi olup kalıcıdır. Nemli olarak yapılan sorunlar böylece ortadan kalkacaktır.
  • Düzden ütü yapmaya kalkışmayınız. Giysileri ters çevirerek ütülemelisiniz.
  • Eğer aldığınız giysiler ve ürünler üzerinde nakış, el işçiliği ve baskı varsa bunları düz olarak değil ters çevirerek ütüleyiniz.
  • Fermuar bulunan giysilerde fermuar üzerine ütü vurmayınız.
  • Plastik barındıran giysilerde plastik olan bölgeye ütü vurulmamalıdır. Sıcak ütü plastık baskıyı eritebilir, elbiseden çıkarılması zor kalıntılar bırakıp elbisenizi mahvedebilir.

Yukarıda bulunan uygulamalar pantolon, gömlek, hırka, kravat, ceket için geçerli olup diğer giysi ve kıyafetleriniz için aynı yöntemi kullanınız.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir