GENEL

Unutkanlık mı başladı? Çözümü var!

Unutkanlık için iyi gelen neler var?

Yaş sınırlaması olmaksızın yaşayan her bireyin başına gelebilir. Kısa bir özet geçmek gerekirse; hatırlama kabiliyetimizin kaybolması haline unutkanlık denir. Yaşlanma, hasar, hastalıklar gibi nedenlerden dolayı unutkanlıklar meydana gelir.

Konu hakkında unutkanlığa ne iyi gelir, unutkanlığa iyi gelen vitamin gibi konularda ayrıca İbrahim Saraçoğlu gibi alternatif tıp alanında alınacak bilgiler değerlidir. Unutkanlığa iyi gelecek hap, ilaç gibi çarelerin yanında ayrıca dua yardımı ile çözümler üretilmeye çalışılmaktadır.

Yaşlandıkça unutkanlık sorunu ile hızlı hafıza kayıplarında ve unutulmalarda “vaskürel demans” veya “Alzheimer” gibi hastalıklarının belirtileri incelenir.

Genel olarak meydana çıkan unutkanlık sorunu için şunları söyleyebiliriz;

  • Vitamin eksikliği,
  • İlaçların yan etkileri,
  • Travmalar,
  • Beyinde gelişen enfeksiyon,

Yaşanan unutkanlık ve kendinizi tuhaf hissetmeye başladığınızda doktora gitmelisiniz.

Unutkanlık nasıl olur?

Kafayı çarpma ile hasar oluşması muhtemel ani travma veya kısa süreli unutkanlıklar yaşatabilir. Stres, eksik beslenme, bir hastalığın hatırlama potansiyeline müdahalesi daha önce bildiğimiz ama sonradan hatra gelmeyen durumun oluşmasıdır. Psikolojik nedenlerde ayrıca unutmanın oluşmasına sebep olur.

Unutkanlık önleyen besinler, unutkanlık için vitaminler unutkanlığın giderilmesi adına faydalı olabilmektedir.

Unutkanlık için faydalı bitkiler

Karanfil:

Karanfil ile unutkanlığa bir çay demleyerek çözüm üretebilirsiniz. Zihnin canlanmasına yardımcı olan bu bitki, aynı zamanda hafıza güçlüğü çekenler için hafıza güçlendirme etkisi yapar.

Biberiye:

Çok eski dönemlerden beri biberiyeler unutkanlık için kullanılır. Biberiye, içeriğindeki “karnosik asit” ile beyin damalarını genişletir ve antioksidan etkisi yapar.

Melis otu:

Dünyanın heryerinde kullanılan bitkilerdendir. Çoğu rahatsızlığa şifa olan bu bitki, alternatif tıpçılar tarafından tavsiye edilenler arasındadır.Yemek veya içecek olarak kullanılan bitkiyi yağların içerisine dökerek kokusunuda ayrıca kullanabilirsiniz.

Keten tohumu:

İçerisinde barındırdığı; B3, B6, B9 vitaminleri ile beyin hatırlama fonksiyonuna etki ederek hafıza canlanmasına faydalıdır. Yoğurt içerisine katılarak kullanılması tavsiye edilir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir