4.5G ADSL FİBER

Ucuz internet

Ucuz internet savaşı asıl şimdi başlıyor!

Yalın internet, Telefonsuz internet, Tek faturalı internet, Fiber internet, 3G internet derken şimdi hayatımıza 4.5G internet girdi.

Haliyle internet savaşı kızışacağa benziyor. Neden kızışacak diye düşünebilirsiniz…

4.5G teknolojisi kullanıcılara 10 kat daha hızlı internet hizmeti vermektedir. İnternet kullanıcılarının ise bu avantajı ceplerinde taşımaları ev interneti ihtiyacını azaltacaktır. Akıllı telefonların çok yaygın olduğu ülkemizde artık sabit bilgisayar dediğimiz ev bilgisayarlarında cep telefonları aracılığı ile internete bağlanmak mümkün.

16 Mbps hızlarla evlerinden internet hattı kullanan kullanıcılar 150 Mbps ile artık cep telefonları aracılığı ile bağlanacabilecekler.

Bu hizmeti kullanabilmeleri için cep telefonlarına bulunan Tanışanabilir wi-fi alanını açmaları sayesinde hem bilgisarlar üzerinden hemde tabletler aracılığı ile internet kullanabilirler. Ev bilgisayarından internet hizmetini az kullananlar için 1 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe giren yeni teknoloji 4.5G tercihi daha fazla olup ev kullanıcılarının internet iptalleri yoğunlaşacaktır.

İlk bakışta fiyatlar 4.5G ile yüksek görünebilir ancak hem cep telefonu faturası hemde ev internet ve telefon faturası düşünüldüğünce bu hizmet kullanıcılarda daha “ucuz internet” imkanı doğurabilir. Ucuz internet hizmetleri için arayış halinde olan kullanıcıların büyük çoğunluğu bu yönde olacaktır.

Tabi kısa süre sonra gelecek olan Bimcell,  Pttcell, Turkcell, Vodafone, Turk Telekom kampanyaları ile TurkNet, Vodafone Net, Superonline, Millenicom, Doping vb. internet sağlayıcı firmaların ie durumları pek iç açıcı görünmüyor.

4.5G kullanıcı sayısını artırmak adına Gsm operatörlerinin yapılacak olan kampanyalar ise servis sağlayıcılarda olmadık kayıplar vermeye yol açabilir.

Hızlı internet şokunda olan kullanıcılar bu durumun şimdilik farkında değil ama cep telefonları ile ev bilgisayarlarından bu hizmeti kullanmaya başladıklarında ev internet ve telefon hattının maliyet açısından ek yük olduğunun farkına varacaklar.

Günümüzde sunulan 49 TL yalın internet ve telefonsuz internet kampanyaları ise artık kullanıcılar gözünde önemini yitirecek. Ucuz internet artık hem cepte hemde evde kullanıcının olmak istediği her yerde olacak.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir