HAYVANLAR

Türkiye Afrika gibiymiş haberimiz yok, bildiğin hayvanat bahçesi

Türkiye Afrika gibiymiş haberimiz yok, bildiğin hayvanat bahçesi

Güneydoğu Anadolunun, Biyolojik çeşitlilik açısından zengin bir yapıya sahip olduğu belirlendi.

2 yıl süren çalışmalar sonucunda “sırtlan, ceylan, yaban keçisi, boz ayı, karakulak, vaşak gibi büyük memeliler, sürüngenler, kelebekler, kuşlar “ üzerinde araştımalar yapıldı. Ülkemizde varlığı düşünülmeyen onlarca hayvanın yaşadığına dair ortada kanıtlar var. Nesli yok oldu denilen birçok hayvan ise hala yaşadığına dair kanıtları ile ormanlarda dolaşıyor.

Kaplan, leopar, sırtlan, ayılar daha neler neler..

Türkiye’de ormanlarda yaşayan ancak fazla görüntülenme imkanı bulunmayan hayvanlar ise;

Kaplan: En son yakalanan hayvanlar arasında bulunan bu hayvan Hakkâri, Şırnak – Uludere, Çukurca civarında yakalandı. Kayıtlar üzerinde yakalanan kaplanın son örnek olarak gösteriliyor olmasına rağmen 2002 yılında Silopi, 2003 yılında ise Şırnakta bölgelerinde kaplan göründü. Yaşadıkları vatanlarının Anadolu Dicle havzası olduğu açıklandı.

Panter veya pars: Anadolu leoparı diye ve  Anadolu Parsı olarak da bilinen bu hayvan, az sayıda bulunuyor. Güney Ege ve Batı Karadeniz ile Hakkari günümüzde de görülüyor Doğa yaşamaında dışkı izlerine rastlanan bu hayvanların ise sayıları konusunda bir bilgi yok.

Leopar: Bulunan kanıtlar ülkemizde yaşadığını kanıtlıyor. Boy ortalamaları 1.5m olan bu hayvanlar en tehlikeli ve en vahşi türlerden biri.

Tilki: Nerde görmek istiyorsanız orda bulunan bir hayva. Hemen her bölgede yaşıyor.

Sırtlan: Bu hayvan Marmaranın güneyi, Ege, Akdeniz ile Güneydoğuda bulunuyor. Son sırtlan ise Hatayda yakalandı. Ninenelerimi hep anlatırdı gelip köpeklerimizi ve ineklerimizi öldürüyorlar diye.

Boz ayılar, Anadolunun her köşesinde yaşayan bu hayvanalar en çok,  Doğu Anadolu ve Doğu Karadenizde bulunuyor.

Kurt: Tilki olur da kurt olmaz mı. Hemen her bölgede rastlamak mümkündür.

Balina: Denizlerimizde mavi balina, fin balinası ile gagalı balinaya Akndeniz’de rastlamak mümkün.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir