SAĞLIK

Tüp mide ameliyatı kimlere yapılır? Nasıl yapılır?

Tüp mide ameliyatı kimlere yapılır? Nasıl yapılır?

Adında ameliyat geçiyorsa tüm ameliyatlar ürkütücüdür. Bu ameliyatlardan biri de “Tüp Mide Ameliyatı“.

Tüp mide olarak adlandırılan ameliyat, laparoskopik olarak yapılır 0,50 cm 6 adet kesik açılmaktadır. Ameliyatın korkutucu olmaması için hep küçük kesiklerden olduğu belirtilir. İç organımıza müdahale edilen bu ameliyat, midenin geniş tarafında kesim yapılarak gerektiği kadar genelde bu oran % 80 olarak mide küçültürlür ve tıpkı muz şekline benzetilir.

Peki asıl mide ameliyatı olan bu operasyona neden tüp ilavesi eklenir?

Adını mide içerisine koyulan küçük bir tüpten alır. Bu tüp, midenin inceliğinin sağlanması içindir. Ameliyat sonrasında iz kalır mı korkusu yaşanlara için: Yapılan operasyon laparskoik olarak yapıldığından hem ağrı sızı hem de iz/yara kalmamasına yardımcıdır. Ayrıca iyileşme sürecini hızlandırır.

Ameliyat sonrasında yapılan dikiş, mide şişirilerek herhangi bir kaçak oluşmasına karşı önlem olarak yapılmaktadır. Klasik yapılan ameliyatlardaki dikiş kaçaklarına tüp mide ameliyatında çok daha az rastlanır.

Tüp mide ameliyatı kimlere yapılır?

Yapılan bu cerrahi işlem;diğer obezite ameliyatlarının yapılmasının riskli olduğu morbid obez ve süper morbid obez hastalara uygulanmaktadır.

Bu tür hastalarda, gastrik by-pass, biliopankreatik diversiyon uygulamalarının yapılması risklidir. Tüp mide ameliyatının asıl olarak ortaya çıkma nedenide budur. Morbid obezler ve süper morbid obezler tüp mide ameliyatı sayesinde diğer ameliyatlar için uygun kiloya kavuşurlar, ardından gastrik by-pass, biliopankreatik diversiyon işlemleri uygulanabilirdi. Ancak yıllar içinde gelişen tıp teknolojisi ve uzmanların deneyimlerinin artmasıyla tüp mide ameliyatının başarı oranı beklenenin ya da ilk baştakinin çok üzerine çıktığı için günümüzde tüm obezlere temel uygulama olarak yapılabilmekte. Bu bakımdan artık tüp mide ameliyatının obezite tedavisinde yardımcı bir uygulama değil de, esas obezite tedavisi olduğunu söylemek mümkün. Nitekim gerek Amerikada gerek Avrupada obezite problemi yaşayan hastalara en çok tercih edilen uygulanan ameliyat tüp mide ameliyatıdır.

Tüm bu bilgiler ışığında vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olan obez hastaların tedavisinde tüp mide ameliyatı güvenle uygulanabilmektedir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir