SAĞLIK

Tüp Bebek Tedavisinde Çip Yöntemi ‘Mikroakışkan Çip’

Tüp Bebek Tedavisinde Çip Yöntemi ‘Mikroakışkan Çip’ 

Araştırmacılar ve bilim adamları çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için çalımalarını sürekli geliştirerek tüp bebek tedavilerinde yenilikler elde etmeye ve çocuk sahibi olmaya yönelik gelişmeler devam etmektedir.

Amerika’da Harvard Üniversitesi’nde geliştirilen, Türkiye’de aynı zamanda uygulanmaya başlayan ‘Mikroakışkan Çip‘ teknolojisi de bunlardan biridir. Erkeklerde meni azlığından kaynaklanan çocuk sahibi olamama sorunu ciddi oranda azaltan yöntem Türkiye’de de kullanılmaya başlandı. Tıbbın başka alanlarında da kullanılan mikroakışkan çip teknolojisi ile tüp bebek tedavisinde önemli olan gelişmeye imza atılmıştır. Mikroenjeksiyon sırasında sağlıklı meniler seçilerek yumurtaya enjekte edilir. Bu teknoloji de sağlıklı menileri seçmek üzere meni çipleri geliştirilmiştir.

Mikroakışkan çip teknolojisi ile en iyi DNA’lı spermlerden en iyi DNA’lı embriyolar oluşturulmaktadır. Meni çiplerinin içinde vücuttaki sistemi taklit eden mikrokanalcıklar vardır. Bu mikrokanalların içinde de kaliteli meni seçilir. Bir tarafta tüm meniler toplanır ve sağlıklı menilerin mikrokanallardan süzülerek diğer tarafta toplanması sağlanır. Mikroakışkan çip teknolojisi, mikroenjeksiyon işleminde gebelik başarı şansını yükseltir çünkü bu menilerle yumurtaların döllenme ve kaliteli embriyo oluşturma dolayısıyla da gebelik oranları artar.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir