SAĞLIK

Tüp bebek tedavisi kaç sefer denenmeli?

Tüp bebek tedavisi kaç sefer denenmeli?

Tüp bebek tedavilerinde başarıyı sağlamak bir çok nedene bağlıdır. Başarız denemeler sonucu 2. tüp bebek denemesi hakkında detaylar verilmektedir.

Bazı denemelerde şans daha fazlayken bazılarında başarızlıkla sonuçlarındığı durumlar bilinir. 2. denemelerde önemli olan tüp bebek uzmanlarının, IVF yumurta uyarımı sürecinin neticelerinden ve yumurta alımı, yumurta kalitesi ve / veya miktarı alakalı olarak gözlemlenmesi ve incelenmesi gerekmektedir ki sorunlar ortadan kaldırılsın.

Tüp bebek başarısızlığı sonuçlarında, “Yumurtalık stimülasyon protokolü ve sonuçları ile birlikte embriyo gelişimi hakkında bebek sahibi olmak isteyen kişiler ile karşılıklı görüşülmelidir.  Embriyoların resimleri ve 3. gün transfer vakalarında hücrelerin aşamaları, parçalanması ve düzenliliği de dahil olmak üzere kalite skorlama sorunları veya 5. gün transfer vakaları için blastosist derecelendirmesi ve genleşme skorlaması da gözden geçirilmeli ve tartışılmalıdır. Daha sonra ikinci bir IVF döngüsü için bir plan oluşturulabilir”.

Bulunan sonuçlar kesin çözüm sunmayabilir örnekleyecek olursak, yaştan kaynaklanana sebepler ve meni hücresi bulunamaması gibi konular çözümsüzdür.

Neden 2. tüp bebek denemesi yapılmalıdır?

Deneme sonuçları 2. deneme için ışık olacak, ortaya çıkan problemler daha net gözlemlenecek, sonuca etki eden faktörler ortadan kaldırılacak ve şans daha fazla oluşacaktır.

BİRİNCİ DENEME BAŞARISIZLIKLARI

1.deneme başarısılıkları arasında, yapılan embriyo transferinde embriyo implantasyon başarısızlıK sonucu ortaya çıkar ve bu bir olasılıktır. Başarısızlıkların %95’lik bölümü ise, embriyodur.

“Embriyonik tutunma, embriyoların kromozomal veya diğer genetik anormalliklerinden ötürü normal gelişim ve devam eden implantasyona devam etmeleri için onları “zayıf” hale getirir. Bu aşamada çifte genetik tarama uygulamaları yapılmalı ve sebepler tespit edilmelidir”

İKİNCİ DENEME BAŞARISI

 1. 2.tüp bebek denemesinde,
 2. Kadının mevcut yaşı,
 3. Yumurtaların kalitesi,
 4. Yumurtaların sayısı,
 5. Meni kalitesi,
 6. IVF yumurtalık simülasyonunun kalitesi,
 7. Kurumun embriyo transfer yeteneği,
 8. Laboratuvar kalitesi,
 9. Kurumun yumurta toplama ve yumurta alma kalitesi,
 10. Rahimlerdeki sorunlar,
 11. Kısırlığının gerçek nedenleri,
 12. Embriyonik tutunma oranı,

Yukarıdaki 12 madde ve buna benzer tüm durumlar değerlendirilir, tartışılır, araştırılır ve başarı oranı sonuca büyük oranda etki eder. 2. denemelerin başarı oranı mevcut sorunların gözlemlenmesi ve çözümü ile daha fazladır.

ÖNERİLER VE UYARILAR

 • Denemeler için muhakka başvuracağınız kurumun başarı oranlarını araştırın. Bu konuda doktorunuzdan oran bilgisi alabilirsiniz. Dürüst sonuçların verildiğine ikna olmadığınız sürece işleme girişmeyiniz.
 • 2.deneme için bulunuyorsanız önceki denemelerin tüm sonuçlarının karşılaştırılmasını ve nedenlerin ortaya çıkmasını sağlatın. Gerekirse başka doktorlar ile görüşmeler sağlayın.
 • Yumurta kalitesine ve yumurtalık sorunları hakkında detaylı bilgiler alın ve sağlıklı kişilerin durumları ile karşılaştırın.

Not: Başarısızlık sizden kaynaklı olduğu gibi sağlık kurumununda başarısızlığa etkisi büyüktür. Yetersiz beceriye sahip kurumlar size hem para hem de zaman kaybı ve umutsuzluk yaşatacaktır. Seçeceğiniz kurumu iyi araştırmalısınız.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir