SAĞLIK

Toksoplazmozis: Bulaşma, Belirtileri, Korunma ve Tedavisi

Toksoplazmozis: Bulaşma, Belirtileri, Korunma ve Tedavisi

İnsanların da dâhil olduğu birçok tür omurgalı canlıda enfeksiyona neden olur. Buna karşılık sadece evcil kedilerin bağırsağında üreyebilir. Başka bir yerde üremesi mümkün değildir. Bu enfektif parazitler kedinin dışkısı ile dış dünyaya atılır ve buradan diğer canlılara sindirim sistemi yolu ile bulaşır. İnsanda konjenital ve doğum sonrası görülebilir.

Bulaşma Yolları

Toksoplazmanın etkeni toksoplazma gondiidir. Fetusa bulaşma plesenta yoluyla olur. Sonradan oluşan toksoplazmada ise bulaşma tam olarak bilinmez. Ancak hastalık çiğ et yiyenlerde ve kedi besleyenlerde daha sık görülmektedir. Bu nedenle oral yolla bulaştığı düşünülmektedir. Enfeksiyon kaynağı domuz, kedi, köpek, koyun, sığır, civciv, kuşlar, hayvan atıkları, plesenta ve topraktır.

Toksoplazmozisin bulaşma yolu

Belirtiler

Ağızdan alınan ookistler bağırsakta açılır. Trofozoit Ģekle dönüşür. Trofozoitler bağırsak duvarını delerek kan ve lenf yolu ile kalp, akciğer, beyin, kas ve uterus gibi organlara yerleşir. Gebelerde ise plesenta yolu ile fetusa geçer. Hastalığın iki klinik şekli vardır.

Konjenital (doğuştan) toksoplazmozis: Hastalığın doğuştan olan şeklidir. Bazen belirti vermez. Ancak hafif ve ağır klinik belirtiler görülebilir. Yeni doğan bebekte sarılık, ateş, dalak ve karaciğer büyümesi, gözde, kas-iskelet ve sinir sisteminde bozukluklar görülür.

Akkiz (sonradan oluşan) toksoplazmozis: Genellikle belirti vermez. Belirti olanlarda ise bulantı, kusma, baş ağrısı, ateş, deride döküntü ve lenfadenopati vardır.

Bulgular

Gebelerde hastalık belirti vermeyebilir. Ancak bu arada fetusa hastalığın geçşi mümkündür. Hastalık akut, subakut veya kronik seyredebilir. Gebelerde peş peşe düşüklere neden olur. Serolojik testlerle tanı konur.

Komplikasyonları

Konjenital toksoplazmada sarılık, göz bozuklukları, mikrosefali, makrosefali, düşük, ölü doğum görülebilir.

Akkiz şekilde ise görme bozuklukları, epilepsi, konvülsiyon görülebilir.

Korunma

Toksoplazmadan korunmanın en etkili yolu hijyen kurallarına uymaktır.

  • Anne adayları ellerini sık sık yıkayıp temizlemelidir.
  • Toprakla uğraşırken eldiven giyilmelidir.
  • Çiğ veya az pişmiş et yenmemelidir. Temas edildikten sonra eller yıkanmalıdır.
  • Sebze ve meyveler iyi yıkanmalıdır.
  • Evde kedi besleniyorsa kumu sık sık değiştirilmeli, dışarı bırakılmamalı ve çiğ et yedirilmemelidir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir