ERKEK KADIN

Tıraş sonrası sivilce oluşması nasıl geçer?

Tıraş sonrası sivilce oluşması normal mi? Ne yapmalısınız?

Tıraş sonrası sivilce: Tıraş sonrası olduğu gibi normal sivilce de bir deri rahatsızlığıdır ve ergenlik dönemi ile bize merhaba der. Ergenlik ile başlayan sivilceler ileridiki dönemlere kadar uzayarak hayatımızda yer edinebiliyor.

Sivilcelerin ardından, siyah ve beyaz noktalar meydana egelebilir. Siyah ve beyaz noktaların oluşmasında ise en önemli etkenlerden biri sivilcelerdir. Dönem içerisinde karşılaşılan cilt kirliliği ise kişiyi psikolojik olarak etkiliyor.

Sivilce nasıl meydana gelir?

Cildin koruma bezleri sebum sagılar ve ergenlik dönemlerinde bu yağ bezlerinde bozulma meydana gelir ve normal olarak fazla yağ salgılanmaya başlar. Kıl köklerinden veya cilde açılan kanallardan oluşan yağlar dışarıya çıkar. Kanalların tıkanması ile sebumun dışarı çıkamaması sonucu birikim başlar. Oluşan bu birikimler sivilcedir. Oluşan sivilceler ölmüş olan hücreleri dışarıya atamaz ve bakteri oluşumu için uygun ortam hazırlanmış olur. Sonuç olarak; iltihaplanma, kızarmalar, şişlikler ve ağrılar oluşur. Mevcut sivilce durumunun zamanla patlamalası ile içerideki birikmiş maddeler dışarıya atılır.

Sivilce ve akneleri oluşturan faktörler?

Akne ve sivilce oluşumu için faktörleri tek çatı altında toplamak mümkün değildir. Cildin florasında olan propionibacterium acnesin akne için önem taşır. Bu bakteri ise ciltteki gözeneklerden dışarıya çıkan yağ asitlerini kullanarak beslenir. Ciltteki gözenklerin tıkanması sonucu bu bakterilerin üremesi fazlalaşır ve duvarları parçalarlar. Staphylococcus aureus isimli bakterilerin bulaşımı ve yara, iz gibi etkenlerin kalmasına neden olur. Anne ve baba sivilce oluşumu fazla ise yine aynı şekilde çocuğunda aynı durumlarla karşılaşıyor olması normaldir. Stres, endişe gibi etkenlerin yanında aşırı terleme sivilce oluşumu faktörleri arasındadır. Sınav öncesi özellikle öğrencilerde oluşan sivilceler buna örnek olarak verilebilir.

Tıraş sonrası sivilce sıkılır mı? Jiletle sivilce kesilir mi? 

Genelde bizler sivilcelerimi ya sıkar ya da erkekler özellikle jilet ile keseriz. Sivilceden kurtmak için yapılması gerekenler arasınd kesmek ya da sivilce sıkmak yoktur. Kesilen ya da sıkılan sivilceler ile bakteriler hem cilde yayılır hem de yara ve leke izlerinin oluşmasına neden olur. Durumun sonrasında ise olmayan bölgelerde bile sivilce oluşumları meydana gelebilir. Yanlış yapılan bu uygulamalar sonucunda ciltte lekelerin yanında çukurlar meydana getirebilir ve çözüm olarak tedavi gerektiren durumlar ortaya çıkar.

Doktor ile uygulana tedaviler en iyi çözüm yollarından biridir ve cilt üzerine iz ve leke kalmadan kolayca atlatılabilir.

Tıraş sonrası sivilce oluşumu

Tıraş sonrasında oluşan sivilceler görülebilir. Cildin hassas olması veya traş bıçağının sivilceye müsait olan bölgelerde ve sivilceli bölgelere zarar vermesi ile olur. Bakteriler bıçak sayesinde cilde kolayca yayılarak içerisindeki iltihapların diğer bölgelere bulaşmasına neden olabilir. Cilt üzerinde mevcut olan gözle görülmesi zor olan sivilcelerin traş sonrasında çoğalmasının nedeni budur. Dikkat edilecek hususlar arasında ise, sivilceli bölgeleri iyi belirlemek ve bu bölgelerde sivilceleri kesmemek, jel ve köpüklerin değişimi, traş makinesi kullanımı çözüm olabilir.

Alerjik ciltlere sahip olanların jilet yerine makine kullanması ve traş malzemelerini değiştirmeleri çözüm olarak denenebilir.

Sivilce nasıl iyileşir?

Tedavi süreci kısa süreli deildir ve uzun zaman alabilecek bir uygulamadır. Gençlerin hormonal değişimlerinin uzun sürme süreci sivilce oluşum sürecini doğrudan etkiler. Sivilce sorunu uzman tarafından kontrol edilmelidir. Çeşitli ilaç veya haplar bu sorunun önüne geçerek kurumalarına yardım edebilir.

Cildi kurutmayan sabunlar kullanmak, sivilce tedavisinde en çok yapılan yöntemlerden biridir. Yumuşak olmaları önemlidir.  Sivilcenin yoğun olduğu dönemlerde cildi çok yıkamak iyi gelmez.

Sivilce oluşuma yine bir etken olan giysiler, hava alması kolay ve daha rahat olmalıdır. Tırnak uçları ve kaşıma yöntemleri ile sivilceleri patlatmaktan vazgeçmelisiniz.

Tıraş sonrası sivilce
Tıraş sonrası sivilce


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir