PRATİK

Tencerede kaynayan yemek veya suyun taşmaması için

Tencerede kaynayan yemek veya suyun taşmaması için

Tencerenin başında beklemek istemediğiniz zamanlarda taşmasını önlemek için tahta bir kaşığı tencerenin üzerine yatay şekilde yerleştirebilirsiniz.

Süt için ayrıca; sütü kaynattığınız tencerenin içine porselen bir çaytabağı vs. koyun sütün taşmayacağına şahit olacaksınız.

Tencere:

Tencere, (Arapça:طنجرة) içinde yemek pişirmek veya bir şeyler kaynatmak amacı ile genellikle paslanmaz çelikten üretilmiş derince, çoğu zaman yuvarlak biçimli mutfak eşyasıdır. Değişik çaplarda üretilmiş fonskiyonları vardır. Teflon kaplı olanlar yanmaz ve yapışmaz özelliğe sahiptir. Tencerelerin topraktan yapılmış olan türlerine ise güveç denir. Dökme demirden üretilmiş tencereler de vardır. Dökme demir tencereler, kısık ateşte ve uzun sürede pişirilen yemeklerde(baklagiller,et yemekleri,rosto vb…) tercih edilmektedir. Bu tür tencereler ocak üzerinde olduğu gibi fırın içinde de kullanılabilmektedir.

Ahşap kaşık:

Ahşaptan yapılmış kaşık. Oyularak yapılır. Şimşirden olanları makbuldur, zira bu ağacın genleşme katsayısı düşüktür, ve kullanıldıkca kendi kendini koruyan patinasi oluşur.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir