GENEL

Televizyon dizileri nasıl para kazanıyor?

Televizyon dizileri nasıl para kazanıyor?

Çoğumuzun aklından geçer bu soru, bu diziler nereden para kazanıyor?

Magazin basınında genelde çok karşımıza çıkıyor, şu oyuncu 1 milyon aldı, bu oyuncu 2 milyon aldı, bölüm başına işte bu kadar alıyor diye. Peki diziler para kazanmak için hangi yöntemleri uyguluyor.

Şimdi kafanızda bu soruların gitmesi için dizilerin ve filmlerin nerelerden para kazandıkları konusuna aydınlık getirelim.

Ürün yerleştirme:

Dizi film seyrederken gelişen olaylarda kullandıkları ürünler vardır. Örneğin; içtiği içecekler, giydikleri kıyafet markaları, kullandıkları araba, gittikleri mekanlar, kaldıkları oteller, yemek yedikleri yerler vs. bu ve benzeri şeylerin üretici ve mekan sahipleri dizi içerisinde reklam yapmak adına oldukça yüksek meblalarda ücret öderler.

Yayın esnasındaki reklamlar:

Dizi film seyrederken karşımıza çıkan reklamlar dizilerin ayrıca kazanç kaynağıdır. Eğer dizilerin reyting rekorları çok yüksekse bu kazanç kat ve kat artmaktadır. Saniye bazlı reklamlar olup saniyesi çok yüksek paralara denk gelir ve çok önemli kazanç kaynağıdır.

Yayın hakları:

Dizinin bitip veya devam ederken önceki bölümlerinin bir başka kanalda veya yayın organında gösterime devam ediyor olması kazanç kaynağıdır. Yayıncı kuruluş dizinin yayını için yüksek meblalar ödemektedir.

Sosyal ağlar:

İnternet üzerinde bulunan sosyal ağlar ayrıca kazanç kaynağıdır. Yayınların ardından sosyal ağlarda paylaşılan bu bölümler ekstra olarak tıklama ve izlenme oranlarına göre para kazandırmaktadır.

Sponsor firmalar:

Dizi filmlerin başlangıcında ve bitişlerinde çok denk gelinmektedir. Markaların sponsorluğu ile örneğin, …. nın sunduğu dizi keyfi devam ediyor gibi duymaktasınız. Bu sponsor firmalar kendi markalarının bilinirliğini artırmak adına sponsorluk anlaşmaları yaparak yüksek bedeller ödemektedir.

Baskı yöntemleri:

Dizinin tutulması ve yüksek oranda izlenmesi ile oluşan karakterlerin ve dizinin her türlü nesne üzerinde baskıya sunulması, baskıya izin verilmesi veya baskıların satışı ile elde edilen kazanç kaynağıdır.

Bu yöntemler dizilerin ana kazanç kaynaklarıdır. Bu bahsettiğimiz rakamlar ise onlarca milyonlar demektir. Yani bu sanatçı bu kadar para niye alıyor diye aklınızdan geçiyorsa kazan kazandır mantığını düşünmeniz yeterli olacaktır. Tutmayan diziler ise külliyen zarardır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir