TEKNOLOJİ

Telefonun şarj süresini ikiye katlama yöntemi

Telefonların batarya ömrünü ikiye katlamanın yolu

En çok şikayet ettiğimiz durum, telefonumun şarjı neden hemen bitiyor? Nasıl şarj süresini uzatabilirim?

Siz halen “telefonun pili bitmeden şarj edilmez” düşüncesine sahipseniz yanlış yoldasınız demektir. Günümüzde üretilen cep telefonları ve bataryalar bu kavramı dışa iter. Pil bitmeden şarja takılmaz düşüncesi ile hareket edersek 10 yıl öncesine gitmiş oluruz.

Cep telefonları, tapletler ve bilgisayarlar kullanılan ekranları, uygulamaları ve diğer çeşitli nedenlerden dolayı şarjın kısa sürede bitmesine neden olur. Bu nedenlerin haricinde telefonun şarj gitme süresi ile alakalı olarak birde bataryanın etkisi vardır. Yanlış yapılan şarj, cihazın erken pil bitmesine neden oluyor.

Günümüzde üretilen hemen her cihazın pilleri Li-ion olarak adlandırılan Lityum iyon pillerdir ve bu piller elektriği sever sürekli şarj edilmek ister. Bizim yanlışımız ise burada başlıyor ve cihazın pilinin bitmesini bekleyerek şarj için ilk adımı atmış oluyoruz.

Telefonlar nasıl şarj edilmeli?

Şimdi size vereceğimiz bu yöntem sayesinde telefonun şarj ömrünü ikiye hatta üçe katlandığını göreceksiniz. Bir deneme yapmanız yeterli olacaktır.

Ne yapmalısınız?

Telefonu veya tableti kullandıkça bataryanızı takip edin ve %50 pil doluluk oranına geldiğinde şarja takın. İyice şarjın bitmesini beklemek yerine şarjın yarıya düşmesi ile telefonu tekrar şarja takın. Ne yani altta kalan şarjı dibe bastırıp daha çok mu şarj ediyor diye aklınızda olabilir ama durum böyle. Deneyin ve kendiniz şahit olun.

Yarıya inen şarjın üzeri tam dolduğunda çıkarın ve cihazın 2-3 kat daha uzun gittiğini göreceksiniz.

Bunların haricinde,

  • çok sık internet kullanmak,
  • çok oyun oynamak,
  • sürekli güncellenen uygulamalar kullanmak,
  • 4.5 veya 3G sürekli açık bırakmak,
  • internet kullanan uygulamaları aktif durumda bırakmak,

cihazın şarj süresini etkileyen en önemli faktörler arasındadır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir