TEKNOLOJİ

Telefonu açık veya kapalı şarj etmek batarya süresini uzatır mı?

Telefonun açık veya kapalı şarj edilmesi

Yeni bir cep telefonu aldınız veya cihazın şarjı ile alakalı kafanızda sorular bulunuyorsa aşağıdaki bilgiler doğrultusunda hareket edebilirsiniz. Bu alanda cihazın bataryası için akla 3 soru gelir bunlar;

1-Telefonu kapalı mı şarj etmeliyim?

2-Açık şarj edersem ne olur?

3-Tam şarj bitmeden fişe takmak zararlı mı?

Bu üç sorunun size tam da anlayacağınız dilde örneklerle açıklamasını yapalım.

  • Eskiye gidelim ve eski dönem pilleri hatırlayalım:

Batarya tam bitmeden şarj etmek zararlı, telefon açıkken şarj etmek batarayın az gitmesine neden oluyordu bunlar doğru.

Örnekleyecek olursak; bataryanızı bir su bardağı gibi düşünün ve içerisine un ile doldurun. Kullandığınız un bitmeden altta kalan un’un üzerine tekrar ilave yapın ve sürekli bunu tekrarladığınızda altta kalan un donmaya ve katılaşmaya başlar bir süre sonunda bardağın dibine tamamen yapışır ve o bölüm kullanılamaz hale gelir. Tıpkı eski tip pillerde olduğu gibi.

  • Yeni dönem:

Artık bataryalar, Li-Ion (Lithium Ion) veya Li Poly (Lithium Polymer) olarak kullanılıyor. Açık veya kapalıyken ya da tam bitmeden şarjı pek problem çıkarmıyor peki neden?

Yukarıdaki örneği su ile değiştirelim; bardağa su doldurun ve tam bitmeden üzerine tekrar su ilavesi yapın. Su birbirine karışacaktır ve dibinde eski su diye kavram kalmayacaktır. Tıpkı yeni bataryalar gibi.

Bataryanın şarjını artık içindeki gücü ile (mAH) değeri ile bu değer 3000 altında ise az gidebiliyor. Özellikle büyük ekran cihazlarda. Bununla birlikte telefonun kullanımı wifi, uygulamalar, whatsaap, sosyal ağlar ve sürekli gelen bildirimler ile 3G ve 4.5G’nin açık olması şarjı bitirir.

Nasıl şarj edilmeli?

Cihazı mümkün olduğunca uçuş/uçak modunda şarj edin yani dünya ile ilişkisini keserek (kapalı olabilir) tam dolum sağlandıktan sonra 30 dakika bekletin ve döngü tamamlandıktan sonra şarjdan alın.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir