GENEL

Tc kimlik no nerelerde kullanılabilir?

Tc kimlik no nerelerde kullanılabilir?

kimlikTc kimlik no nedir, kimlik numarası ne işe yarar, nerelerde kullanılır kaç haneli?

TC Kimlik No, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından T.C. vatandaşlarına verilmiş, 11 haneden oluşan bir sayıdır. Devlet kurumlarında bankalarda ve bir çok yerde kimlik numarası kullanılması zorunlu kılındıgı gibi yakında da kimlik numarası olmadan hiç bir yerde hiç bir işlem yapılmayacagı bilinmektedir.

Kötü niyetli, artniyeli kişilerin kimlik bilginize ulaşması durumunda yapılabilecek işlemlerden bazıları:

ADINIZA HAT TAHSİSİ YAPILABİLİR

Vatandaşlar kendilerinden habersiz adlarına açılan açık hatlardan dertli. Bu hatlardan dolayı başına gelmedik iş kalmayan vatandaşların son mağduriyetleri ise kimlik bilgileri ile adlarına açılan hatların kabarık faturalar ile kapılarına gelmesi.

Kimlik numarasını herhangi bir yerde vermeniz durumunda ve niyeti kötü olan kişilerin eline geçmesi durumunda mevcut kimlik üzerine adınızı, soyadınızı ve tc kimlik numaranızı yazarak kullanılabilecek alanların başında, cep telefonu, internet hattı, digital tv gibi başvurularda bulunulabilir. Resmi kurumlarda kullanımı ise kimliğinizin kendisi olmadan oldukça düşük ihtimallerdir. Faturalı Telefon hattı kullanıyorsanız kimlik fotokopiniz ile o numaranın üzerine cep telefonu alınabilir.

Gsm ve telekomünikasyon işlemlerinde çok fazla dikkat edilmeden işlemler yapılabilmektedir.

ADINIZA ŞİRKET AÇILABİLİR Mİ?

Bu çok düşük bir ihtimaldir. Tabi eğer bir başkasına noter onaylı vekalet vermediyseniz! Vekalet vermeniz durumunda şahsınıza ait şirket açılabilir. Vekaletsiz sadece kimlik bilgileriniz ile şirket açılması çok düşük bir ihtimaldir.

Kurum açılışlarında kimlik yanında, ikametgah, imza beyanı ve şahsınızın olması gerekiyor.

ADINIZA KREDİ ÇEKİLEBİLİR Mİ?

Hayır, bankalar bu konuda daha güvenlidir. Şahsınız olmadan, resmi kurum belgesi, ikametgah, maaş bodrosu olmadan kredi çekilemez.

ELEKTRİK, SU VE DOĞALGAZ AÇILABİLİR

Elektrik, su ve doğalgaz açılışları için kurumlar kira sözleşmesi ister. Adınıza bir kira sözleşmesi düzenlenebilir ve kimlik fotokopiniz ile bu işlem yapılabilir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir