BİTKİ VE GIDALAR

Tavuk eti için bunları bilmelisiniz

Tavuk eti için bunları bilmelisiniz

tavukHepimiz tavuk eti yiyoruz ve çoğumuz seviyoruz. Ama tavuk eti hakkında bilmediğimiz çok şey var. Tavuk eti pişirmeden önce size vereceğimiz yöntemleri uygularsanız, nasıl daha lezzetli olacağınız, nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve tavuk eti saklama koşullarına kadar bir çok şeyi öğrenmiş olacaksınız.

İşte size tavuk eti için tavsiyelerimiz:

  • Tavuk etinin daha yumuşak, güzel kokulu ve lezzetli olması için pişirmeden önce, tavuğu yarım limon ile iyice ovalayın, tavuğun üzerine ve içine rendelenmiş limon kabuğu koyun ve pişirmeden önce bu şekilde bir müddet bekletin! Bunun dışında taze biberiye, kekik ve kişniş gibi baharatlarda kullanabilirsiniz
  • Tavuk eti çabuk bozulan gıdalardandır. Tavuk eti satın alındıktan sonra, buzdolabında en fazla 1 gün bekletilip tüketilmelidir. Derhal tüketilmeyecek ise, temizledikten sonra, plastik folyoya sarılarak, derin dondurucuda bekletilebilir. Bu şekilde dondurulmuş etler 3 ay kadar saklanabilir. Ayrıca, tavuk eti, et tahtası üzerinde kesilmelidir. Siyah etten farklı olarak mikroorganizmalara karşı daha dayanıksız olan tavuk etinin, mermer veya plastik üzerinde kesilmemesi gerekir.
  • Tavuk haşlarken veya et suyu hazırlarken suya bir parça havuç, soğan ve kereviz sapı veya maydanoz konursa haşlama suyu çok lezzetli olur. Tavuğu haşlamadan önce, etini limon, ya da limon suyuyla ovabilirsiniz, suya orta boy soğanı 4’e bölüp atabilirsiniz, böylece koku azaldığı gibi, haşlamanın lezzeti de artar.
  • Fırında tavuk pişirirken fırın poşeti kullanırsanız tavuğunuz kendi suyunda pişerek daha da lezzetli olacaktır.
  • Haşladığınız tavuğun suyunu buz kalıpları içinde dondurabilir, daha sonra yemeklerinizde kullanabilirsiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir