DÜNYA

Tarih öncesi çağlar ve özellikleri hakkında kısaca bilgi

Tarih öncesi çağlar

Tarih öncesi çağların genel özellikleri ve tarih öncesi çağlar kısaca bilgiye ihtiyacınız varsa aşağıda özet bulabilirsiniz.

Tarih öncesi çağlardan günümüze Anadolu sürekli olarak çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır.

Tarihçiler yazının bulunmasıyla başlayan dönemleri Tarihi Çağlar, yazının bulunmadığı dönemleri de Tarih Öncesi Çağlar olarak tanımlamaktadır.

Tarih Öncesi Çağlar Paleolitik, Mezolitik, Neolitik, Kalkolitik ve Maden Çağı olmak üzere beş ana başlık altında toplanmaktadır.

1. Paleolitik Çağ (MÖ 600.000-10.000):

Kültürel dönemlerin en uzun olan çağı,“besin toplayıcılığı dönemi” olarak adlandırılmaktadır. Sanatın ortaya çıktığı bu dönemde mağara duvarlarındaki resimler bu dönem insanı hakkında bilgi vermektedir.

Anadolu’da Karain, Beldibi, Öküzini, Yarımburgaz vb mağaraları Paleolitik dönemden izler taşımaktadır.

2. Mezolitik Çağ (MÖ 10.000-8000):

Bu çağ Buzul Çağı’nın sona ermesi sonucunda yumuşak bir iklime geçilirken başlar. İlk aletler ortaya çıkar. Ok ve yay kullanılır.

Anadolu’da Mezolitik döneme örnek olarak Karain ve Beldibi mağaralarını gösterebiliriz.

3. Neolitik Çağ (MÖ 8000-5500):

İnsanların yerleşik düzene, tarıma ve hayvancılığa yöneldiği bir dönemdir. Aletlerin cilalanması, çanak çömlek yapımına başlanılması bu çağa rastlar. Tahıl yetiştirilmiş, koyun ve keçi evcilleştirilmiştir. Köyler ve şehirler kurulmaya başlanır. Çayönü ve Çatalhöyük yerleşimleri bu dönem içinde yer almaktadır.

4. Kalkolitik Çağ (MÖ 5500-3000):

Bu dönemde ticaret canlanmış, yerleşim yerleri surlarla çevrilmiş, geometrik bezeli kaplar, kadın figürleri, idoller, damga mühürler ortaya çıkmıştır. Hacılar, Köşkhöyük, Canhasan bu dönemin önemli yerleşimleridir.

5. Maden Çağı ( MÖ 3000-2000):

Maden Çağı’na damgasını vuran tunçtur. Bu dönemde yapılarda megaron plan tipi uygulanmıştır. Bu dönemin en önemli yerleşim yerleri arasında Alacahöyük, Alişar, Kültepe, Boğazköy, Gordion ve Truva bulunmaktadır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir