SAĞLIK

Suyun hayatımızdaki yeri ve önemi

Suyun hayatımızdaki yeri ve önemi

Bir bardak sudan daha fazla ferahlık ve tazelik veren bir şey olamaz hayatta. Buna rağmen çoğumuz gün içinde su içmeyi nasıl da ihmal ediyoruz. Kendimizi dünyanın en doğal kaynağından mahrum bırakmak, vücudumuza bile bile zarar vermek anlamına geliyor.

Kendinizde bu 12 işareti fark ettiğinizde hemen elinize bardağınızı alın ve içini doldurun. Bizden söylemesi!

1. Ağız kuruluğu

su-icmek

Bu, susuzluğun en açık işaretlerinden biridir. Ağzınızda o yapışkanlık hissini fark ettiğinizde hemen sıvıya ulaşmalısınız. Ancak ulaşacağınız sıvı şekerli bir içecek olursa, bu, geçici çözüm olur. Su içmek, ağzınızdaki ve boğazınızdaki mukus zarlarını nemlendirir, bu da ilk yudumdan sonra uzun süre tükürükle ağzınızı nemli tutmaya yarar.

2. Cilt kuruluğu

su-icmek-

Cilt, vücudun en büyük organıdır; dolayısıyla nemli tutulmaya ihtiyacı var. Kuru cilt, daha büyük problemlere öncülük eden en erken susuz kalma işaretlerinden biridir. Daha az su, gün boyunca biriken kiri ve yağı vücudun temizlemesinde yetersiz kalacak daha az ter demektir. Bu kir ve yağ birikmelerini atmak için derhal su içmelisiniz.

3. Aşırı derecede susamak

su-icmek-1

Uzmanlar, susamadan su içmek gerektiğini söylüyorlar. Susamak, fazlasıyla susuz kaldığınız anlamına gelir. Ağız kuruluğu varken bir de üstüne çölde kalmış gibi susamak, örneğin bol alkollü bir akşamın sabahında vücudun aşırı susuz kaldığını gösterir. Alkol, tüm vücudu susuz bırakır, sizi suya muhtaç hale getirir. Bu durumda vücudunuzun su için yalvaran sesine kulak verip suya kavuşmak en iyisi.

4. Göz kuruluğu

su-icmek-2

Bu işaret, ağız ve boğaz kuruluğunda olduğundan çok daha fazla suya ihtiyacınız olduğunu gösterir. Az su tüketimi kuru ve kanlanmış gözlere yol açar. Vücudun susuz kalması, gözyaşı salgı bezlerinin kurumasına yol açar. Gözyaşı eksikliği de özellikle lens kullanıyorsanız gözlerinize fazlasıyla zarar verir.

5. Eklem ağrısı

su-icmek-3

Kıkırdak ve omurga disklerinin yüzde 80’i sudan oluşur. Attığımız her adımda kemiklerin birbirine sürtünmesini önlemek için su içmek mutlak bir gerekliliktir. Vücudunuza yeterince su girerse eklemleriniz; koşma ya da düşme gibi ani hareketlerin şokunu bastırabilir.

6. Kas kütlesi azalması

su-icmek-4

Kasların büyük kısmı, ortalama yüzde 75’i sudan oluşur. Az su, daha az kas kütlesi demektir. Spordan önce, spor esnasında ve spordan sonra su içmek sadece vücudun neme kavuşmasını sağlamaz, aynı zamanda vücudunuzda doğru yerlere su gelmesini sağlar; spor ve ağırlık kaldırma esnasında enflamasyon ve ağrı oluşma ihtimalini azaltır.

7. Uzun süre hasta kalma

su-icmek-5

Su içmek, vücudunuzdan toksinlerin atılmasını sağlar. Organlar, tıpkı bir makine gibi belli bazı çöpleri filtrelemek için çalışır. Makineye yağ koymazsanız (su içmezseniz), gerektiği gibi çalışamaz makine. Vücut susuz kaldığında organlar, kan gibi depo alanlarından su çekmeye başlar, bu da yeni sorunlara yol açar.

8. Bitkin ve halsiz hissetme

su-icmek-6

Vücut susuz kaldığında kandan su çekince, suyu azalan kan, vücudunuza daha az oksijen getirilmesine yol açar. Tabii oksijen eksikliği, uykusuzluk ve halsizliğe neden olur. Güç eksikliği, size günün erken saatinde bitkin düşme olarak geri döner. Bu durumda size kahve bile yardım edemez!

9. Açlık hissi

su-icmek-3

Susuz kaldığınızda vücudunuz yiyeceğe ihtiyacı olduğunu düşünmeye başlar. Gece gündüz böyle olduğunu düşündüğünüzde, size gece gündüz abur cubur yemek düşer. Yemek, vücudunuza daha fazla iş düşmesine yol açar. Vücudunuzun bu yiyecekleri işlemesi, sindirmesi için yakıt olarak suya ihtiyacı vardır ama o yakıt olmadığından zorlanır.

10. Sindirim sorunları

su-icmek-8

Susuzluk, vücudun sindirim sistemini etkiler. Yeterince su içmeyince midedeki mukusun gücü azalır, mide zarar verici asit salgılar. Bu da sıklıkla şikayet edilen mide ekşimesi ve hazımsızlık sorununa yol açar.

11. Erken yaşlanma

su-icmek-9

Vücudumuzdaki su miktarının tutulması, yaşla birlikte azalır. Bu da, yaş aldıkça tükettiğimiz su miktarını artırmamız gerektiği anlamına gelir. Erken yaşlanma etkileri dış görünüme yansımaktan daha çok, içimize yansır. Vücut neminin azalma riskine karşı yeterince su içmek çok önemlidir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir