SAĞLIK

Suçiçeği (Varicella): Belirtileri, Korunma ve Tedavisi

Suçiçeği (Varicella): Belirtileri, Korunma ve Tedavisi

Çocukluk döneminde görülen, hafif ateş ve döküntülerle seyreden çok bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Daha çok okul çağında görülmekle birlikte, her yaşta görülebilir.

Bulaşma Yolları

Etken, DNA grubundan varicella zoster virüsüdür. Kış ve ilkbaharda daha sık görülür. Kuluçka süresi 14-21 gündür.

Bulaşma damlacık yoluyla direkt; vezikül materyali ve hastanın kişisel eşyalarıyla da endirekt olur. Bulaştırıcılık döküntüler çıkmadan bir gün önce balar, son veziküller kabuklaşınca (kurut) sona erer.

Belirtiler

Kuluçka süresinden sonra 1-2 gün süren hafif ateş ve kırgınlık gibi ilk belirtiler görülür. Döküntüler merkezden başlar. Makül, papül, vezikül ve kabuklaşma evreleri ile tamamlanır. Değişik lezyonlarda (makül, papül, vezikül ve kurut) görülmesine polimorfizm denir. Polimorfizm, suçiçeği için tipik belirtidir. Döküntüler en çok gövde, kol, bacak, saçlı deri, ayak tabanı ve ağızda görülür.

Suçiçeğinde döküntüler

Bulgular

Döküntü 2-6 gün sürer. Veziküller yüzeysel, kırmızı zemin üzerinde su damlacığı gibi berrak sıvı ile doludur. Kaşıntılı lezyonlar, bakterilerle enfekte olmazsa iz bırakmadan iyileşir.

Laboratuvar bulgusu olarak virüs, veziküllerden elde edilir. Floresan, antikor ve presipitasyon testleri ile tanı konur.

Komplikasyonları

Çoğunlukla kendiliğinden düzelen bir hastalık olmasına rağmen suçiçeğinde birtakım komplikasyonlar da gelişebilir ve hastalık ciddi bir hâl alır. En ciddi komplikasyon zatüredir. İmmun sistemi bozuk olan hastalarda, ölüm görülür. Yetişkinlerde pnömoni, sepsis, ansefalit olabilir. Deri enfeksiyonu, apse, erizipel, impetigo kaşıma sonucu olarak görülür.

Korunma

Bulaşma yollarına yönelik önlemler alınır. Korunmanın tek yolu aşı yaptırmaktır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir