SAĞLIK

Su çiçeği aşısı hakkında bilgi edinin

Su çiçeği aşısı

Su çiçeği aşısının bulunuşu ve geçmiş tarihi

Edward Jenner adındaki bir kişi, araştırmalar yapan ve yaptığı araştırma süreçleri sounda su çiçeği aşısını bulan kişidir. 1700’lü senelerde İngiltere’de çırak olarak çalıştığı ilaç firmasından ayrılarak kendini ilertmek adına John Hunter isimli tıpçı’dan eğtim almak için öğrenci olmuştur.

Edward Jenner’i çiçek hastalığı konusunda araştırmalar yapmak üzere yönlendiren Hunter, 1175 yılında hastalığı derinliğine inilerek sonuca gidilmesini sağlamıştır.

Bu dönemlerde ürkütücü olan bu hastalık için aşı denemelerine başlanmıştır. Kendi köyünde hastalığın yayılmasından sonra bulduğu aşıyı çocuklar üzerinde denemeye başlamış ve sonuçları olumlu olarak neticelenmiştir.

1796 yılında keşfettiği ilacı ABD ve Avrupa’ya iletmiş ancak kabul görmemiştir. 1780 yılına gelindiğine bu aşının değeri anlaşılmış ve su çiçeği aşısı olarak bu bölgelerde bireylere aşı vurulmaya başlanmıştır.

Su çiçeği aşısının hastalıktan koruması

Çocuklar üzerinde yaygun olarak görülen su çiçeği hastalığı, bebekler için büyük risk oluşturur. Okul öncesi çocuklarda ise kendini sinsice gizleyen bir hastalıktır. Bu hastalıktan korunmanın en iyi yöntemi aşı yaptırmaktır.

Su çiçeği aşısı, deri altına ilaç enjektesi gerçekleştiğinde, zayıflatılmış su çiçeği mikrobu verilir. Verilen mikrop vücudu kontrol altına alamamakta ama metabolizmada su çiçeği virüsüne karşı bağışıklık sistemi oluşturur.

En iyi korunma yöntemi olan “su çiçeği aşısı” %95 oranında başarı sağlamaktadır. Aşı olan kişi rahatlıkla hastalıktan korunabilir.

Aşı olan kişilerde su çiçeği görülme riski de bulunur. Aşı olduğu halde hastalık belirtileri bulunan kişilerde çevresel faktörler büyüktür. Yakın arkadaş çevresinde virüs taşıyan kişiler ile çok temas olması sonucu hastalık izlerine rastlanmaktadır.

Bebeklere su çiçeği aşısı

Bebek doğum ile birlikte her türlü virüse, mikroba ve bakteriye açık olarak doğar ve savunmasıdır. Su çiçeği virüsüde bunlardan sadece biridir ve tehlike saçar. Hafif olarak süreç geçiren hastalık bebekler için ağır geçmesine neden olabilir.

12. ayını dolduran bebeklerin hemen su çiçeği aşısı yaptırmaları büyük önem arzeder. Aşının etki süresini uzatmak istediğinizde, okul öncesi döneminde 4 ile 6 yaş aralığında yapılacak 2. doz su çiçeği aşısı kafalarda su çiceği hastalık riskini silecektir.

Aşı yaptırılmayan ve su çiçeği hastalığına yakalanan bebeklerde izler kalabilir. Hastalığın oluşturduğu kabarcıklar yüzünden bebek bilinçsizce bu yaraları yolar ve ileriye dönük kalıcı izlere sebep olabilir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir