SAĞLIK

Stres mide ağrısı yapıyor

Stres mide ağrısı yapıyor

Yaşam şeklimizi zorlayan durumlarda, ilişkilerde başa çıkmak için, yaşanılan tartışmalarda, maddi sıkıntılarda, yoğun çalışma söz konusu olduğu durumlarda stres kaçınılmaz oluyor.

İsteyerek veya istemeyerek hayatımıza soktuğumuz stres ise bazı hastalıkları yaşamamıza da neden oluyor. Stresin oluşmasında etki yarattığı mide ağrısı ise bunlardan sadece biri.

Stres karın ve mide ağrısı yapabiliyor!

Aşırı stres yaşamaktan uzak durun, durduk yere mide ağrısı yaşamanıza neden olabilir.

Stres sindirim sistemini etkiliyor; “Beynimizdeki sinirsel sistem bağırsaklarımıza bağlı durumdadı. Hal böyle olunca stres, sindirim sistemine kolayca etki edebiliyor.” Stresin oluşumuna bağlı olarak doktorlar tarafından verilen reçeteli ve reçetesiz ilaçlar ile beslenme değişikliği oluşan bu hasarı önlemeye yardımcı olabiliyor.

Stresin oluşturduğu sindirim sistemi rahatsızlıklarından; ishal, bulantı-kusma, kabızlık için önerilen en iyi tedavi yöntemi egzersiz yapmaktır.

Midenizde ağrı varken size spor yapmak veya koşmak çok zor gibi gelebilir veya hiç yapmak istemeyeceğiniz bir şey gibi durabilir ancak; spor yapmak için konsantre olduğunuzda hem zihinse hemde bağırsaklarınızdaki endorfin hormonları harekete geçerek salgılanır ve iyi hissetmeniz kolaylaşır.

stres-mide-agrisiBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir