SAĞLIK

Stres cilt üzerinde akne yapıyor

Stres cilt üzerinde akne yapıyor

Neden böyle diyoruz? Stres aklınıza gelen gelmeyen çoğu hastalığın baş rolünü oynayabiliyor. Tıpkı akneler gibi. Stresliyken oluşan sivilceler iyileşemez çünkü vücudunuz iyileştirme fonksiyonunu kaybetmiştir.

Gençlerde, yetişkinlik dönemine geçerken görülen, deri üzerindeki yağbezlerinin yangılı sivilceler oluşturması biçiminde kendini gösteren bir durudur akne.

Saçımızda olduğu gibi cilt‘te normalden fazla olan androjen seviyelerine karşı çok hassastır. Bu hormanlar ise cilt üzerinde akne oluşumuna sebep olabilmektedir.

Hekim tavsiyesi ile ağız yolu ile alacağınız  ilaçlar veya kullanacağınız bazı sabunlar cilt gözeneklerinin açılmasına ve akne oluşumuna sebep olan bakteri türlerinin atılmasına yardımcı olacaktır. Hormanlar için kullanılan doğum kontrol hapı kullanıyorsanız değiştirmeniz veya kullanmanız önerilebilir.

Makyaj malzemeleriniz ile nemlendirici veya kremleriniz bu gözeneklerin kapanmasına yol açıyor, içeriğindeki kimyasal bileşenler sivilce ve akne oluşumunu hızlandırıyor olabilir.

Stresli durumlarınızda ise yukarıda belirttiğimiz gibi iyileşme süreciniz uzayacağından dikkat etmelisiniz.

stres-akneBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir