SAĞLIK

Sosyal fobi nedir? Utangaçlık ve çekingenlik neden kaynaklıdır?

Sosyal fobi hayatımızın her yerinde!

Kalabalık içerisinde konuşmak zorunda olmak, karşı cins ile iletişim kuramamak, yeni tanışılan kişiler için utanma hissi, düğünler, toplantılar, partiler gibi sosyal ortamların oluşturuduğu duruma sosyal fobi denir.

Mutlu olabilmek adına diğer kişilerle kurulan bağ, mutluluk adına doyum noktasına varabilmek insanların tüm çabasını meydana getirir. Anlatmak ve dinlenmek üzere iletişime ihtiyaç vardır. İşte tam bu noktada bazı insanlar tıkanıp kalır. Kendilerini ifade edemez ve toplumdan kendinilerini zaman içerisinde soyutlarlar. Bu dönemlerde etkisi altına girilen durum psikolojik sosyal fobidir. Normal olarak ilerlemesi gereken seyir, artık kendini korkuya bırakıyor ve sosyalleşmek büyük korkular arasına giriyor.

Fobik nasıl olunuyor?

Annenin sosyal fobik oluşu bebeğe de yansır ve bu durum anne karnına kadar uzanarak doğum ile hayata geçer. Durumun farkedilmesi çocuğun okula başlayana kadar sürmesine neden olabilir. Çocukların okula başlamaları ile başarısızlıklarına bile sebep olabilecek hal alır. Çocuğum tembel demek yerine profesyonel yardım alınmalıdır. Çocuğun geleceği ve sağlığı açısından önemlidir.

Stres ve adet dönemleri yine aynı şekilde “sosyal fobi” olarak adlandırılabilir. Böyle zamanlarda başınıza gelecebilece geçici panikler, panik ataklar bir depresif bozukluk olarak isimlendirilmemelidir. Sosyal çevre ile yaşanan baskıdan meydana gelen davranış bozukluğu biçiminde ilk aklınıza gelecek olan sosyal fobi olmalıdır.

Şunu unutmamak gerekir, insanı korkuları büyütmekte ve aynı şekilde insanda korkularını büyütmektedir. Bir şekilde bu durumun üstesinden gelinebilir ancak, en sağlıklı yol destek almaktan geçer. Ailenin ve kişinin durumu kapatıyor olması, zaman geçtikçe çözüm olmaktan çıkar.

Sosyal fobinin etkilerinden biri, kişi ne yaparsa yapsın yargılanacağı endişesi taşıyabilir. Devamlı utanma, çekingenlik üzerindedir. Bu bir hastalık olarak kabul edilmiyor olabilir ama kesinlikle psikolojik bir rahatsızlıktır.

İnsanlarda sürekli kaçma ve bunu çözüm oalrak gören sosyo fobikler, eğer başarılı olamazlarsa içerisinde bulundukları durum panik atak olmasına neden olabilir.

Utanma duygusu her kişi için geçerlidir ve zaten normal hayatta gereksinimdir. Fakat bu duygunun abartılı hal alması, işlevsel durum bozukluğu şekline dönüşebilir ve oluşan bu durumun adı “sosyal fobik” adlandırılır. Durumun habul edilmemesi ve kaçma arzusu zamanla kişiyi yalnızlığıa iter ve ardından depresyon başlangıcı meydana gelir.

Rahatsızlığın farkında olmayışı, tedaviye başvurma sayısının yok denecek seviyeye getirmektedir.

Sosyal fobi, kişinin sadece çocukluk dönemlerinde değil, hayatın tüm alanları ve zamanlarında karşılaşacağı bir durumdur. Başarısızlıkla sonuçlanan bir durum karşısında sosyal çevreden uzaklaşmak gibi örnekler verilebilir.

Hem kadın hem de erkek için geçerli olan bu rahatsızlıkta erkekler daha çok desteğe ihtiyaç duyarlar. Kadınlarda aylık değişen hormonal durumlar bu dönemleri daha rahat atlatmalarına sebep olur.

Yaşanan şartların kişiyi sosyal fobik durumuna sokması içten bile değil, gelişen dünya, değişen şartlar, vücudun değişimi bile aslında durumun temeline dayanıyor.

Tedavisi

Böyle durumlarda kişinin kendi kendini tedavi edebileceği gibi, içerisinden çıkamadığı durumlarda muhakkak psikolojik destek almaları gerekmektedir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir